...
  • Житія святих,  Жовтень

    Мученики Дасій, Гаїй і Зотік Нікомідійські

    Місяця жовтня на 21-й день Святі мученики Дасій, Гаїй і Зотик прийняли мученицьку кончину 303 року, за імператора Діоклетіана (284-305), за руйнування ідольського капища. Після катувань святих мучеників втопили в морі.

  • Житія святих,  Жовтень

    Преподобномученик Іннокентій (Мазурін), ієродиякон

    Місяця жовтня на 31-й день Преподобномученик Інокентій (в миру Мазурін Інокентій Потапович) народився 1874 року в селі Берізки-Чечельницькі Ольгопільського повіту Подільської губернії в сім’ї селян. З 1896 року подвизався в Іосифо-Волоцькому монастирі. З 1928 року в сані ієродиякона служив у храмі села Теряєва Слобода. У 1931 році отець Інокентій був заарештований і засуджений до позбавлення волі на 3 роки за “контрреволюційну та антирадянську агітацію, підпал правління колгоспу”. Сміливо тримаючись на допиті, він говорив: “Кожен, хто йде проти Христа і віри, є антихрист. І зараз комуністи є антихристами, а радянська влада – гонитель і ворог священства”. Звільнившись з ув’язнення 1934 року, отець Інокентій служив у храмі села Буйгород Волоколамського району Московської…

  • Житія святих,  Жовтень

    Преподобномученик Анатолій (Ботвинніков), ієромонах

    Місяця жовтня на 31-й день Преподобномученик Анатолій (в миру Анатолій Іванович Ботвинніков) народився 1881 року в селі Копані Биховського повіту Могильовської губернії в селянській родині. Залишившись без батька, Анатолій із матір’ю переїхав у Тобольську губернію і зайнявся селянським господарством. Під час Російсько-японської війни його призвали на військову службу рядовим, поранили в Порт-Артурі, і він потрапив у полон. Там, живучи серед язичників, відчуваючи близькість смерті, він замислився про християнську віру і про служіння Богові і дав обітницю стати ченцем, якщо залишиться живим. Після укладення мирного договору з Японією Анатолій повернувся з полону і вступив в один із сибірських монастирів. У 1912 році його направили до Китаю як православного місіонера, за рік…

  • Житія святих,  Жовтень

    Священномученик Василь Архангельський, пресвітер

    Священномученик Василь Архангельський, пресвітер p1dm8m56ha1i519ema647v1m0d3 1

    Місяця жовтня на 31-й день Священномученик Василь Васильович Архангельський народився 1864 року в сім’ї псаломщика в місті Серпухові Московської губернії. Закінчивши Московську духовну семінарію, Василь одружився, згодом Господь благословив цю сім’ю чотирма дітьми. Отець Василь служив священником у сільських храмах, відкрив три церковнопарафіяльні школи для дітей селян. За невтомну працю на благо Церкви 1919 року він був нагороджений золотим наперсним хрестом і зведений у сан протоієрея. У 1929 році на підставі доносів інформаторів ОДПУ про те, що священник “обмовляє радянську владу і веде злісну антирадянську й антисемітську агітацію”, отець Василь був заарештований і поміщений у Бутирську в’язницю в Москві. Після допитів свідків священник був засуджений до трьох років заслання в…

  • Житія святих,  Жовтень

    Священномученик Іоанн Кочуров, Царськосельський, пресвітер

    Священномученик Іоанн Кочуров, Царськосельський, пресвітер p1b1211ifnm5v1v5d1gc3ojrb443

    Місяця жовтня на 31-й день Священномученик Іоанн Олександрович Кочуров народився 1871 року в Рязанській губернії в сім’ї сільського священника. Закінчив Рязанську духовну семінарію і Санкт-Петербурзьку духовну академію. Служив місіонером в Алеутській і Аляскинській єпархіях. У 1895 році прийняв священний сан. Служіння отця Іоанна відбувалося на православній парафії в Чикаго, в якій, як і в місті Стріторе, він організував Свято-Микільське і Трьохсвятительське братства, що входять до складу “Православного Товариства Взаємодопомоги”. Праці отця Іоанна були відзначені багатьма священицькими нагородами. У 1903 році під його керівництвом у Чикаго було побудовано новий храм на честь Пресвятої Трійці. У 1906 році його звели в сан протоієрея і призначили благочинним Нью-Йоркського округу східних штатів. 1907 року…

  • Житія святих,  Жовтень

    Сповідник Агафангел (Преображенський), митрополит Ярославський

    Сповідник Агафангел (Преображенський), митрополит Ярославський p1b0kpfocj1uta1vr411s65cg146c3

    Місяця жовтня на 30-й день Святитель Агафангел (в миру Преображенський Олександр Лаврентійович) народився 1854 року в селі Мочили Тульської губернії в сім’ї священника. У 1881 році він успішно закінчив Московську духовну академію. У 1882 році одружився. Однак менш ніж за рік Олександр Лаврентійович втратив дружину і новонароджене немовля. У 1885 році він прийняв чернечий постриг з ім’ям Агафангел і був возведений у сан ігумена, 1888 року – у сан архімандрита. 10 вересня 1889 року хіротонізований на єпископа, очолював по черзі Іркутську, Тобольську і Сибірську єпархії, потім Ризьку і Мітавську, Віленську і Литовську. У 1904 році владика Агафангел був возведений у сан архієпископа, в 1913 році був призначений на Ярославську і…

  • Житія святих,  Жовтень

    Священномученик Зіновій, єпископ Егейський і сестра його мучениця Зіновія Егейські (Кілікійські)

    Священномученик Зіновій, єпископ Егейський і сестра його мучениця Зіновія Егейські (Кілікійські) 63eca33294b71740332795

    Місяця жовтня на 30-й день Священномученик Зіновій, єпископ Егейський, і сестра його Зіновія зазнали мученицької смерті 285 року в Кілікії. Вони з дитинства сприйняли святу християнську віру від своїх батьків і вели благочестиве, цнотливе життя. У зрілі роки, далекі від сріблолюбства, роздали вони своє майно, отримане у спадок, незаможним. За благодійність і святе життя Господь нагородив Зиновія даром зцілення різних хвороб. Він був обраний єпископом християнської громади в Кілікії. Перебуваючи у святительському сані, святий Зіновій ревно поширював віру християнську серед язичників. Коли імператор Діоклетіан (284-305) почав гоніння на християн, єпископ Зіновій був першим схоплений і доставлений на суд до правителя Лісія. “Я буду говорити з тобою коротко, – сказав Лісій…

  • Житія святих,  Жовтень

    Прп. Аврамій (Авра́мій) Затворник, Хіданський, пресвітер і блж. Марія, племінниця його

    Прп. Аврамій (Авра́мій) Затворник, Хіданський, пресвітер і блж. Марія, племінниця його p1b0khr2lu13jh3ppt644k31us33

    Місяця жовтня на 29-й день Преподобний Аврамій затворник і блаженна Марія, племінниця його, що подвизалися в селищі Хідана, поблизу міста Едесси, були сучасниками і співвітчизниками преподобного Єфрема Сиріна (пам’ять 28 січня), який згодом написав про їхнє життя. Преподобний Аврамій розпочав важкий подвиг усамітненого житія в розквіті своїх років. Він покинув рідну домівку й оселився в пустельному місці, далеко від мирських спокус, проводячи дні свої в безперестанній молитві. Після смерті батьків святий відмовився від спадщини і просив рідних роздати її жебракам. Суворим подвижницьким життям, лагідністю і людяністю Аврамій привертав до себе багатьох, хто шукав духовного світла, молитви, благословення. Незабаром віра його зазнала серйозного випробування: його призначили пресвітером в одне з язичницьких…

  • Житія святих,  Жовтень

    Мученики Маркіян, читець і Мартирій Константинопольські

    Мученики Маркіян, читець і Мартирій Константинопольські 63ecad933e86d828726290

    Місяця жовтня на 25-й день Святі мученики Маркіян і Мартирій служили в Константинопольському соборі. Маркіян був читцем, а Мартирій іподияконом; обидва вони несли також послух як нотаріуси, тобто секретарі, патріарха Павла Сповідника (пам’ять 6 листопада). Єретики-аріани вигнали і таємно стратили праведного патріарха Павла, а кафедра його була передана єретику Македонію. Єретики намагалися привернути святих Маркіяна і Мартирія на свій бік лестощами, пропонували золото, обіцяли архієрейські кафедри. Але всі зусилля аріан були марними. Тоді нечестивці погрожували зганьбити їх перед імператором, залякували тортурами і смертю. Але святі твердо сповідували Православ’я, заповідане отцями Церкви. Маркіян і Мартирій були засуджені до смерті. Перед смертю мученики піднесли до Господа гарячу молитву: “Господи Боже, що створив…

  • Житія святих,  Жовтень

    Мученик Олексій Нейдгардт

    Мученик Олексій Нейдгардт 63a9c0e51c550811956010

    Місяця жовтня на 24-й день Мученик Олексій Борисович Нейдгардт, російський політичний і державний діяч, народився 1863 року в Москві в іменитому дворянському роді з австрійським корінням. Дід його був бойовим генералом, учасником основних воєн Росії в XIX столітті, московським генерал-губернатором і генерал-ад’ютантом государя імператора Миколи I. Прадід – знаменитий російський полководець генералісимус Олександр Васильович Суворов. Батько його був обер-гофмейстером Найвищого Двору, дійсним таємним радником. Олексій Борисович закінчив Пажеський корпус, Московське військове Олексіївське училище і в 1883-1894 перебував на державній військовій службі. Звільнившись, переїхав у родовий маєток у Нижньогородській губернії, де займався вихованням своїх чотирьох дітей, господарством і громадською діяльністю: був земським начальником. Дуже багато займався благодійністю, зокрема перераховував чималі кошти…

  • Житія святих,  Жовтень

    Священномученик Олексій Порфир’єв,

    Священномученик Олексій Порфир'єв, Aleksiy Porfirev

    Місяця жовтня на 24-й день Священномученик Олексій Олександрович Порфир’єв народився 1856 року в Симбірській губернії в селянській родині. Закінчив Симбірську духовну семінарію і Санкт-Петербурзьку духовну академію. Він був чудовим пастирем і церковним педагогом, вельми помітною в суспільному житті фігурою. Викладав у Маріїнському жіночому благородному інституті, єпархіальному жіночому училищі, чоловічій класичній гімназії Закон Божий. У Нижньогородській духовній семінарії читав лекції з російського розколу і викривального богослов’я. Проводив бесіди зі старообрядцями, приєднав своїми стараннями з розколу до православ’я чимало нижньогородців. Активно працював у Нижньогородській губернській вченій архівній комісії, займався вивченням і описом архівів нижньогородських церков, був великим знавцем історії російського Православ’я. У 1912 році був обраний кандидатом у депутати від Нижньогородського духовенства…

  • Житія святих,  Жовтень

    Священомученик Лаврентій (Князєв), єпископ Балахнинський

    Священомученик Лаврентій (Князєв), єпископ Балахнинський Lavrentiy Balahninskiy

    Місяця жовтня на 24-й день Священномученик Лаврентій (в миру Євген Іванович Князєв) народився 1877 року в місті Каширі. Закінчив Тульську семінарію і Санкт-Петербурзьку духовну академію. У 1902 році прийняв на Валаамі чернечий постриг і був висвячений на ієромонаха. У 1912 році призначений ректором Литовської духовної семінарії та настоятелем Віленського Свято-Троїцького монастиря. 1917 року був хіротонізований на єпископа Балахнінського, вікарія Нижньогородської єпархії. У Нижньому Новгороді єпископ жив і служив у Печерському монастирі. Три останні свої проповіді він закінчував одними й тими самими словами: “Возлюблені брати і сестри, ми переживаємо зовсім особливий час – на всіх нас чекає сповідництво, а на декого і мучеництво”. Владиці Лаврентію довелося нести тяжкий тягар самостійного управління…