...

Пости

Що означає піст?

Церковний піст – це одна з найважливіших і обов’язкових основ християнської віри. Це період смирення, час утримання від мирських життєвих задоволень, процес підготовки до особливої духовної події.

Людина, що вирішила дотримуватися посту, осмислено відрікається від життєвих утіх, відмовляється від їжі м’ясного походження і звертається з молитвою до Бога. А напередодні церковного свята, знайшовши лагідність, звільняється від гріховних намірів. Багатьом людям не вдається витримати піст, тільки сильні духом і вірою здатні вистояти і дійти до кінця.

Пост не відноситься до строгої дієти, у нього духовні наміри. Його головний сенс полягає в прагненні вдосконалення людини, очищення душі, спроби розібратися у власному житті. У православній релігії пости бувають одноденними і багатоденними.

Одноденні пости

В даному випадку пісні дні припадають на середу і п’ятницю. Винятки бувають тільки в святкові дні, що випадають на ці дні тижня. Це Святки, Масниця, Трійця, Різдво, Світла седмиця та інші. Тоді віряни не постять або їдять менше скоромну їжу. Смислове навантаження середи полягає в зраді Іуди, а п’ятниці – в дні страждань і смерті Христа.

Інші одноденні пости:

  • Хрещенський святвечір, встановлений в переддень Водохреща (18 січня);
  • День усікновення голови Іоанна Предтечі, прийнятий в день смерті хрестителя Іісуса (11 вересня);
  • День Воздвиження Хреста Господнього, визначений у день знайдення Животворящого Хреста (27 вересня).

У ці дні з їжі виключаються яйця, молочні, м’ясні та рибні продукти. Дозволяється їсти лише гарячу їжу, заправлену маслом. Зазвичай протягом року в середньому випадає 180-190 пісних днів.

Багатоденні пости

Багатоденних постів чотири. В житті віруючих вони мають величезне значення. Пости готують людей до зустрічі великих релігійних свят. Крім того, що в цей період слід дотримуватися помірності в їжі, потрібно ще відвідувати храми, вести скромний спосіб життя, цінувати й робити добро. Виконуючи ці діяння, людина очищає свій духовний світ.

Початок і завершення багатоденних постів не має чітких визначених дат, їхні межі є рухомими. Ця особливість залежить від найголовнішого свята віруючих – Світлого Христового Воскресіння, що відзначається за місячно-сонячним календарем. Внаслідок чого дати наступних постів зсуваються.

Великий піст

Проведення цього православного посту в 2024 році припадає на період з 18 березня до 4 коравня. Він приурочений до Великодня і триває 48 днів. У православ’ї є найбільш суворим і тривалим. Витоки Великого посту сягають біблійної оповіді, де йдеться про сорокаденне перебування Іісуса в пустелі. За ці дні Він нічого не їв і піддавався спокусам диявола. Вважається, що так Він був випробовуваний на стійкість перед спокусами. Таким утриманням і витримкою був визначений шлях спасіння людства.

Піст починається в понеділок і завершується в суботу перед Христовим Днем. Протягом усього часу посту не дозволяється вживати в їжу продукти м’ясного походження. Тим, хто постує, приписані каші без масла, фрукти, овочі, горіхи, хліб, мед. Вихідними дозволяється вживати червоне вино. Перший і останній тиждень посту є найбільш суворими в обмеженнях. Так, у перший день посту і у переддень Великодня передбачено повне утримання від їжі.

Петрів піст

Починається через сім днів після Трійці і закінчується 11 липня, напередодні Дня пам’яті апостолів Петра і Павла. Тривалість посту щороку різна і в середньому становить 6 – 8 тижнів. В 2024 році дні початку і закінчення Петрового посту припадають на 1 липня і 11 липня. Пост приурочений до шанування проповідників християнства, яким судилося стати місіонерами Церкви.

Після сходження благодаті апостоли через молитви і пости доносили людям Божі істини Євангелія. Під час посту дуже важливо проводити дні в молитвах, розширювати свій кругозір про християнські традиції та не піддаватися спокусам мирського життя. Петрів піст менш суворий, ніж Великий. За цей час дозволяється трапезувати гарячою їжею без масла, овочами, фруктами, рибою, кашами, грибами.

М’ясні продукти та їхні похідні, а також алкоголь вживати в їжу не дозволяється. Допускається випивати трохи червоного вина в день святкування святих проповідників.

Успенський піст

Цей пост присвячений Богоматері. У порівнянні з іншими православними постами він найкоротший. Його тривалість – 2 тижні, у 2024 році буде проходити з 14 по 27 серпня. За давнім переданням, Богородиця мала видіння про час своєї смерті. Щоб перейти в інший світ, Вона посилено молилася і постила, хоча в цьому не було необхідності – все життя Божої Матері було взірцем святості і не потребувало очищення. Хвалячи і уподібнюючись до Її чистоти, сьогодні всі православні наслідують Її приклад.

Трапезування під час Успенського посту скромне: фрукти, овочі, каші без масла, гриби, хліб, у день Преображення Господнього дозволено вживати рибу. Яйця, молочне та м’ясне їсти не можна.

Різдвяний піст

Тривалість цього посту – 40 днів. У 2024 році він починається 28 листопада і закінчується 6 січня 2025 року, напередодні Різдва Христового. Пост приурочений до дня появи на світ Сина Божого. За традицією у цей період усі православні християни співпереживають Богородиці, яка готується подарувати світу Іісуса. Це особливий час, коли віруючі можуть очистити свої душі, серце, тіло і підготуватися до свята. Свого роду Різдвяний піст – це подяка Богу за його діяння.

Віруючі проводять дні в молитвах, вчаться уникати конфліктних ситуацій, цураються різного роду спокус. Піст менш суворий, ніж Великий. Людям дозволено їсти рослинну їжу, каші з маслом, рибні страви, по вівторках і четвергах дозволяється пити червоне вино. Виключаються з раціону м’ясні та молочні продукти. Суворі дні в плані трапези починаються з 2 січня, коли слід обмежити себе в їжі, особливо не вживати рибу, вино, чай і каву. А у святвечір необхідно зовсім відмовитися від їжі до появи вечірньої зірки.

Люди, які раніше не постили, часто задаються питанням: «Як легше пережити дні, що припадають на пости в 2024 році?» Відповідь очевидна: частіше ходити до церкви, звертатися до Бога, не лихословити. Поступово перестаючи вбирати нескінченний потік інформації, людина очищається, в голові виникають філософські думки, з’являється привід покаятися у своїх гріхах. Так протягом року ми стаємо ближчими до нашого Творця.