...
  • Житія святих,  Червень

    Священномученик Олексій Введенський, пресвітер

    Місяця червня на 30-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) Священномученик Олексій — Олексій Константинович Введенський — народився в 1871 році. Закінчивши в 1893 році Пермську духовну семінарію, він був висвячений на священника до Вознесенської церкви в селі Багарякське Єкатеринбурзького повіту Пермської губернії. 15 липня 1897 року отця Олексія було переведено до Свято-Троїцького храму в селі Катайське Камишловського повіту. Священник вирізнявся старанним виконанням пастирських обов’язків, і 6 жовтня 1910 він був призначений благочинним п’ятого округу Камишловського повіту. 2 серпня 1911 року отець Олексій звільнився з цієї посади й всю свою пастирську діяльність зосередив на Троїцькій парафії. Після приходу до влади…

  • Житія святих,  Червень

    Перенесення мощей мучеників безсрібників і чудотворців Кира та Іоанна

    Перенесення мощей мучеників безсрібників і чудотворців Кира та Іоанна Muchenyky bezsribnyky i chudotvortsi Kyr ta Ioann

    Місяця червня на 28-й день Перенесення мощей святих мучеників безсрібників Кира та Іоанна із міста Конопи поблизу Александрії, де вони постраждали в 311 році, до прилеглого селища Мануфін відбулося в 412 році. Це єгипетське селище вселяло у всіх страх, бо раніше там було язичницьке капище й жили злі духи. Патріарх Феофіл (385–412) хотів очистити це місце від бісів, але не встигнув. Його бажання виконав святий патріарх Кирил (412–444). Він старанно молився про здійснення благочестивого наміру. У видінні святителю явився ангел Господній і повелів перенести до Мануфіна чесні мощі святих Кира та Іоанна. Патріарх виконав веління ангела і побудував у селищі церкву в ім’я святих мучеників. Відтоді те місце очистилося від…

  • Червень,  Житія святих

    Благовірні князь Петро, у чернецтві Давид, і княгиня Февронія, у чернецтві Євфросинія, Муромські чудотворці

    Благовірні князь Петро, у чернецтві Давид, і княгиня Февронія, у чернецтві Євфросинія, Муромські чудотворці Blahovirni kniaz Petro u chernetstvi Davyd i kniahynia Fevroniia u chernetstvi YEvfrosyniia Muromski chudotvortsi 7

    Місяця червня на 25-й день / у неділю 6 вересня або в першу неділю перед 6 вересня — перенесення мощей (перехідне) Благовірний князь Петро був другим сином Муромського князя Юрія Володимировича. Він вступив на Муромський престол 1203 року. За кілька років до цього святий Петро захворів на проказу, від якої ніхто не міг його вилікувати. У сонному видінні князю було відкрито, що його може зцілити дочка бджоляра, благочестива діва Февронія, селянка села Ласкового в Рязанській землі. Святий Петро послав до того села своїх людей. Коли князь побачив святу Февронію, то так полюбив її за благочестя, мудрість і доброту, що дав обітницю одружитися з нею після зцілення. Свята Февронія зцілила князя…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор усіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших

    Собор усіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших Sobor usikh prepodobnykh i bohonosnykh ottsiv na Sviatiy Hori Afon prosiiavshykh 9

    Перехідне святкування в Неділю другу після П’ятидесятниці. Кожного року в Неділю другу після П’ятидесятниці, наступну після Неділі Всіх святих, коли в церквах ми чуємо євангельське читання із Євангелія від Матфея про покликання Христом перших Його учнів, звершується святкування пам’яті всіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших. Афонські святі сприйняли це Божественне покликання й досягнути висоти доброчесного життя. Згідно з книгою вченого ченця Мойсея Агіорита, кількість святих отців Святої Гори становить до чотирьохсот п’ятдесяти осіб, але водночас існує і декілька тисяч безвісних та прихованих святих подвижників, які освятили землю Афону. Спільне свято всім Афонським святим було встановлене після створення богослужбового послідування в ХІХ столітті преподобним Никодимом Святогорцем, плідним…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Неділя всіх святих, у землі Руській просіявших

    Неділя всіх святих, у землі Руській просіявших Nedilia vsikh sviatykh u zemli Ruskiy prosiiavshykh

    Перехідне святкування у Неділю другу після П’ятидесятниці. У Неділю другу після П’ятидесятниці Церква вшановує пам’ять всіх святих, у землі Руській просіявших. Задум соборного святкування пам’яті руських святих виникнув у середині XVI століття після прославлення сонму святих Русі на Московських Соборах 1547 і 1549 років. Перша служба на честь нових Руських чудовторців була складена Григорієм, іноком суздальського Спасо-Євфимієвого монастиря, і призначалася для співу 17 липня. Цей день став першим днем святкування Собору руських святих. Близько 1643 року ієромонах Мелетій Сириг, протосинкел Константинопольського патріарха, на прохання митрополита Петра (Могили) написав службу преподобним отцям Києво-Печерським і всім святим української землі. Вона складена за зразком служби на честь Всіх преподобних отців у Сиропусну суботу.…

  • Житія святих,  Червень

    Преподобний Кирил, ігумен Білоєзерський

    Преподобний Кирил, ігумен Білоєзерський Prepodobnyy Kyryl ihumen Biloiezerskyy

    Місяця червня на 9-й день / січня на 23-й день — Собор Костромських святих / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Новгородських святих і Собор Вологодських святих (перехідні) / місяця липня на 6-й день — Собор Радонезьких святих Преподобний Кирил, у миру Косма, народився в Москві від благочестивих батьків. Прийняв іночество в Симоновому монастирі, своїми подвигами здобув повагу всієї братії та похвали отця іноків, преподобного Сергія. У 1390 році братія Симонівської обителі упросили преподобного Кирила бути їхнім ігуменом. Численні й знатні відвідувачі, котрі приходили до ігумена за настановами й благословенням, сильно бентежили преподобного Кирила, який уникав слави людської, і він невдовзі склав з себе сан ігумена та став подвизатися…

  • Житія святих,  Листопад,  Травень,  Червень

    Мученик Феодот Анкірський

    Мученик Феодот Анкірський Muchenyk Feodot Ankirskyy

    Місяця травня на 18-й день / червня на 7-й день / листопада на 7-й день Святий мученик Феодот і святі мучениці сім дів: Олександра, Текуса, Клавдія, Фаїна, Євфрасія, Матрона та Юлія  — жили в другій половині III століття в місті Анкірі, Галатійської області, і мученицьки померли за Христа на початку IV століття. Святий Феодот був «корчемником», мав свою гостиницю, був одружений. Уже тоді він досягнув високої духовної досконалості: дотримувався чистоти й ціломудреності, виховував у собі стриманість, підкоряв плоть духу, вправляючись у пості й молитві. Своїми бесідами він приводив іудеїв і язичників до християнської віри, а грішників приводив до каяття й виправлення. Святий Феодот прийняв від Господа дар зцілень і лікував…

  • Житія святих,  Травень

    Третє знайдення чесної глави святого славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

    Третє знайдення чесної глави святого славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна Sviatyy slavnyy Prorok Predtecha i KHrestytel Hospodniy Ioann

    Місяця травня на 25-й день Третє знайдення чесної глави святого славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна відбулося близько 850 року. Під час заворушень у Константинополі у зв’язку з засланням святителя Іоанна Златоуста (пам’ять 13 листопада) главу святого Іоанна Предтечі забрали до міста Емесси. Звідти під час набігів сарацинів її було перенесено до Коман (близько 810–820 рр.), і в добу іконоборчих гонінь її було сховано там у землі. Коли іконошанування було відновлено, патріарху Ігнатію (847–857) під час нічної молитви було вказано у видіннях місце, де схована глава святого Іоанна Предтечі. Першосвятитель повідомив про це імператору, який послав посольство в Комани, і там главу було знайдено втретє, у зазначеному патріархом місці,…

  • Житія святих

    Собор новомучеників Ізюмських

    Перехідне святкування в суботу третьої седмиці Пасхи. У 2019 році рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви встановлено святкування Собору новомучеників Ізюмських. До нього входять: священник Стефан Олександрович Андронов (15.09.1867, Золочів — 13.11.1937, Харків); священник Володимир Миколайович Василевський, (06.01.1892, Ташкент — 11.01.1938, Харків); протоієрей Петро Варфоломійович Дорошенко, (1882, Чугуїв — 17.01.1938, Харків); священник Миколай Сергійович Єфімов, (03.02.1890, Верхній Салтів — 16.01.1938, Харків); священник Іларіон Миколайович Жуков, (1863, Чабанівка — 16.01.1938, Харків); священник Павло Михайлович Краснокутський, (1883, Покровське — після 1930, місце невідоме); священник Яків Ілліч Мартиненко, (04.01.1878, Коротич — 16.12.1937, Харків); священник Миколай Тимофійович Мигулін (04.12.1872, Мала Вовча — 15.11.1937, Харків); священник Симеон Кирилович Оськін (24.05.1880, Піщане — 05.09.1937, Харків); священник…

  • Травень,  Житія святих

    Преподобний Зенон Ікалтський

    Місяця травня на 7-й день Преподобний Іоанн Зедазнійський і дванадцять його учнів: Авів, єпископ Некреський, Антоній Марткобський, Давид Гареджийський, Зенон Ікалтський, Фадей Степанцминдський, Ісе, єпископ Цілканський, Іосиф, єпископ Алавердський, Ісидор Самтавійський, Михаїл Улумбійський, Пірр Бретський, Стефан Хірський та Шіо Мгвімський — святі сирійські (каппадокійські) подвижники, засновники грузинського чернецтва, які прийшли до Грузії із Каппадокії в середині VI століття. Тринадцять святих каппадокійських отців, імовірно, були грузинами, які здобули духовну освіту в знаменитій Лаврі святого Симеона Стовпника і в інших монастирях Сирії та Месопотамії, щоб повернутися на батьківщину та сприяти її християнській просвіті. Святий Зенон, «стовп солодкого послуху», завершивши проповідь в горах верхньої Кахетії та заснував монастир в Ікалто, у якому і…

  • Житія святих,  Березень

    Священномученик Миколай Покровський, пресвітер

    Священномученик Миколай Покровський, пресвітер Nikolay Pokrovskiy 5 03

    Місяця березня на 5-й день Священномученик Микола Сергійович Покровський народився 1864 року в родині священика. Закінчив Симбірську духовну семінарію. Служив псаломщиком. У 1891 році був висвячений на священика. Призначений на парафію в село Нікуліно Карсунського повіту. У 1895 році переміщений у храм скасованого Благовіщенського монастиря села Кашпір Сизранського повіту. 1907 року, під час голоду в Поволжі, отець Миколай організував збір хліба для допомоги голодуючим. У 1908 році його перемістили до церкви Димитрія Солунського в селі Горюшки Сенгілеївського повіту. Після революційного перевороту 1917 року радянська влада намагалася закрити храм. Селяни твердо стали проти цього. Зібравшись у церкві з дозволу священика, вони постановили, що ніхто і ніколи не має права закривати їхній…