Священомученик Лаврентій (Князєв), єпископ Балахнинський Lavrentiy Balahninskiy
Житія святих,  Жовтень

Священомученик Лаврентій (Князєв), єпископ Балахнинський

Місяця жовтня на 24-й день

Священномученик Лаврентій (в миру Євген Іванович Князєв) народився 1877 року в місті Каширі. Закінчив Тульську семінарію і Санкт-Петербурзьку духовну академію.

У 1902 році прийняв на Валаамі чернечий постриг і був висвячений на ієромонаха.

У 1912 році призначений ректором Литовської духовної семінарії та настоятелем Віленського Свято-Троїцького монастиря.

1917 року був хіротонізований на єпископа Балахнінського, вікарія Нижньогородської єпархії. У Нижньому Новгороді єпископ жив і служив у Печерському монастирі. Три останні свої проповіді він закінчував одними й тими самими словами: “Возлюблені брати і сестри, ми переживаємо зовсім особливий час – на всіх нас чекає сповідництво, а на декого і мучеництво”.

Владиці Лаврентію довелося нести тяжкий тягар самостійного управління Нижньогородською єпархією, оскільки її правлячий архієрей був страчений бандитами.

Наприкінці серпня 1918 року владику заарештували чекісти. Перебуваючи в тюремній камері, єпископ невпинно молився. Його сусіди по камері, які спочатку насміхалися над ним, згодом мимоволі самі стали наслідувати його приклад. Владиці було дозволено звершувати богослужіння в тюремному храмі. Це було для нього великою втіхою.

Одного разу представники безбожної влади прийшли до в’язниці, щоб подивитися на єпископа. Вражені світлоносним духовним виглядом владики, вони прийняли рішення вбити його, щоб уникнути духовного піднесення серед міського населення. Необхідний був тільки привід.

Таким приводом став підпис владики під постановою з’їзду духовенства Нижньогородської єпархії про рішення протестувати проти відібрання владою храмів, монастирів і церковного майна.

6 листопада 1918 року владиці було сказано, що його розстріляють, і запропоновано помилування, якщо він відмовиться від сану. Безумовно, така відмова була для єпископа Лаврентія немислимою. Єпископ стояв із піднятими руками і полум’яно молився, коли вирок був приведений у виконання. Тіло убієнного священномученика було кинуто у Волгу.

Єпископ Лаврентій зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.

Знайшли помилку