...

Дні особливого поминання померлих

Поминання всіх під час гоніння безбожного за віру Христову постраждалих22 січня (4 лютого)
Субота м’ясопусна25 лютого (9 березня)
Субота 2-ї седмиці Великого посту17 (30) березня
Субота 4-ї седмиці Великого посту31 березня (13 квітня)
Поминання жертв Чорнобильської аварії13 (26) квітня
Поминання спочилих воїнів26 квітня (9 травня)
Радониця1 (14) травня
Поминання жертв політичних репресій6 (19) травня
Субота Троїцька 9 (22) червня
Субота Димитріївська20 жовтня (2 листопада)
Поминання жертв голодоморів10 (23) листопада

Дні молитви за спочилих нещодавно

З глибокої давнини йде звичай здійснювати за кожним спочилим поминання в 3-й, 9-й і 40-й дні після його смерті, а також здійснювати сорокоусти. Сорокоуст – це безперервне поминання протягом 40 днів після смерті. Також поминанню спочилого присвячується річний день смерті, день народження та іменин у тому сенсі, що померлий живий і безсмертний за духом і зовсім оновиться, коли Господь підніме тіло його.

Митрополит Макарій (Булгаков) пише, що «Пояснення цього звичаю знаходимо у небагатьох, хоча неоднакове, утім, загалом узгоджене з духом благочестя. Так у книзі Постанов апостольських читаємо: “Третій день після смерті померлих треба проводити в псалмоспівах, читаннях і молитвах заради Того, Хто в третій день воскрес із мертвих; дев’ятий – на спогад живих і померлих; сороковий – за давнім прикладом, адже стільки днів народ оплакував Мойсея; нарешті, день річний – на пам’ять самого померлого”.
У св. Макарія Олександрійського йдеться про те, що протягом сорока днів душа померлого мандрує по митарствах, і поминання її в третій, дев’ятий і сороковий день відповідає підношенням її ангелами в ці самі дні на поклоніння небесному Судієві, Який, нарешті, в сороковий день визначає їй відповідну долю до останнього суду.
Євстратій, константинопольський пресвітер, і Филип пустельник викладають таке пояснення:

у третій день твориться перше урочисте поминання покійного на відповідність тому, що в третій день воскрес Христос і вперше з’явився учням своїм;
у дев’ятий день твориться таке саме поминання, – тому що через вісім днів у дев’ятий після воскресіння Господь удруге з’явився учням своїм;
у сороковий день відбувається останнє таке ж поминання тому, що в сороковий день Господь востаннє явився Апостолам і вознісся на небеса.

Письменники наступного часу представили й інші благочестиві пояснення цього стародавнього звичаю Церкви».

Думка про сорокоденне перебування душ на землі є, за словами прп. Никодима Святогорця, “марнослів’ям”: такі твердження “неймовірні, і ніхто не повинен приймати їх за істину”

Розрахунок 3, 9, 40 днів

Дата смерті: