...
  • Житія святих,  Лютий

    Священномученик Олексій Нікітський

    Місяця лютого на 15-й день Священномученик Олексій Михайлович Нікітський народився 1891 року в селі Міхалево Бронницького повіту Московської губернії в сім’ї священика. Закінчив духовне училище, Московську духовну семінарію і служив учителем. У 1914 році Олексія Михайловича висвятили на священика до храму Різдва Христового в рідному селі. Після революції отця Олексія призвали в тилове ополчення Червоної армії, де він служив до 1921 року. Повернувшись, отець Олексій служив у Троїцькому храмі в селищі Удельне Раменського району Московської області. У 1929 році батюшку виселили з дому, і йому довелося переселитися до дочки в селище Биково. За кілька днів він на подвір’ї колишнього будинку викопав кущ жасмину і посадив на ділянці доньки. У 1934…

  • Житія святих,  Лютий

    Священномученик Микола Морковін

    Священномученик Микола Морковін Nikolay Morkovin

    Місяця лютого на 15-й день Священномученик Микола Петрович Морковін народився 1889 року в селі Ільгощі Кашинського повіту Тверської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчив Тверську духовну семінарію і одружився, у сім’ї народилося шестеро дітей. У 1913 році Миколу Петровича висвятили на священика. Спочатку служив у селі Петровському Кімрського повіту, потім – у селі Лосєве Горицького району. У 1929 році батюшку з дружиною заарештували за звинуваченням у відмові “від виконання… загальнодержавних завдань” (вони не змогли виплатити непосильні податки) і спротиві представникам влади (відмовилися віддавати речі, призначені дітям). Їх відправили на заслання до Вологодської області – отця Миколая на 5 років, матінку – на 2 роки. У 1933 році отець Миколай повернувся і…

  • Житія святих,  Лютий

    Священномученик Іоанн Кумінов

    Священномученик Іоанн Кумінов Ioann Kuminov

    Місяця лютого на 15-й день Священномученик Іоанн Іванович Кумінов народився 1865 року в селі Куликовському Тюкалинського округу Тобольської губернії в сім’ї селянина. У 1877 році сім’я переїхала до Омська. Тут Іоанн Іванович закінчив учительську семінарію і, пройшовши випробування при Омській класичній гімназії, був призначений інспектором народних училищ Тарського округу. На цій посаді він прослужив до 1922 року. У 1922 році висвячений на священика і служив у храмах Омської єпархії. У 1928 році направлений у Богоявленський храм села Малокрасноярка, де служив другим священиком. Настоятелем храму був священик Михайло П’ятаєв. У 1930 році після закінчення святкової Різдвяної літургії отець Іоанн виголосив проповідь, у якій сказав парафіянам: “Посилайте своїх дітей до церкви, і…

  • Житія святих,  Лютий

    Священномученик Михаїл П’ятаєв

    Священномученик Михаїл П'ятаєв Mihail Pyataev

    Місяця лютого на 15-й день Священномученик Михайло Максимович П’ятаєв народився 1891 року в селі Мачкаси Кузнецького округу Пензенської губернії в сім’ї селянина. Навчався в Москві, потім переїхав до Саратова, де викладав російську мову і літературу. Дізнавшись про столипінську переселенську програму і пільги для переселенців у Сибір, разом із сім’єю вирушив до Омська. У 1918 році був висвячений на диякона. Служив спочатку в Омську, а потім у Богоявленському храмі села Малокрасноярка. У 1923 році був висвячений на ієрея. Отець Михайло дуже любив свою парафію. Безкоштовно здійснював хрещення, вінчання і відспівування для бідняків. Його духовний авторитет був такий великий, що до нього ходили люди з 30-ти навколишніх сіл і селищ, незважаючи на…

  • Житія святих,  Лютий

    Священномученик Онисим (Пилаєв), єпископ Тульський

    Священномученик Онисим (Пилаєв), єпископ Тульський photo 2023 12 29 20 04 46

    Місяця лютого на 14-й день Священномученик Онисим (у миру Пилаєв Михайло Володимирович) народився 1876 року в селі Куя Білозерського повіту Новгородської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчив Новгородську духовну семінарію. У 1903 році висвячений на ієрея. Служив в армії полковим священиком. Був удостоєний сану протоієрея. У 1918-1919 роках служив скарбником у Червоній армії. Овдовів. Аж до 1925 року служив у Троїцькому храмі Нижнього Новгорода. У 1926 році отець Михаїл прийняв чернечий постриг з ім’ям Онисим і того ж року хіротонізований на єпископа Красно-Бакинського. Пізніше його призначили єпископом Воткинським, а 1927 року його призначили тимчасово керуючим Вятською єпархією. У 1928 році владику заарештували і звинуватили в контрреволюційній агітації. Його ув’язнили на три…

  • Житія святих,  Лютий

    Преподобний Іларіон Грузин, Святогорець, ієросхимонах

    Преподобний Іларіон Грузин, Святогорець, ієросхимонах photo 2023 12 29 20 01 36

    Місяця лютого на 14-й день Преподобний Іларіон Грузин Святогорець (в миру Ієссей Канчавелі (Канчішвілі)), народився 1776 року в селищі Лосіат-Хеві (Імеретія) в сім’ї дворян. Брат матері, старець ієродиякон Стефан, передбачив, що хлопчик помре і більше в сім’ї не буде дітей, якщо хлопчика не присвятять Богові. Шестирічного Ієссея віддали на виховання дядькові, який долучив його до духовного життя. Ставши повнолітнім, Ієссей перейшов у монастир Табакіні. Захотівши навчатися в духовному училищі, він поїхав до Тбілісі й зайшов отримати благословення єпископа Нікозського Афанасія. Владика, поговоривши з юнаком, велів йому повернутися додому, оскільки він уже всьому навчений у пустелі. Батько віддав Ієссея в царський палац у Кутаїсі служити придворним писарем при дворі. За наполяганням…

  • Житія святих,  Лютий

    Священномученик Адріан Троїцький, пресвітер

    Священномученик Адріан Троїцький, пресвітер p1b8h3f8qt12dh1un21rp0cjg1n9b3

    Місяця лютого на 3-й день Священномученик Адріан народився 12 червня 1872 року в селі Білярському Чистопольського повіту Казанської губернії в сім’ї диякона Олександра Троїцького. Після закінчення Чебоксарського духовного училища він вступив до Чебоксарського міського училища, але останнього не закінчив. У 1890 році він склав іспит на псаломщика, а 1893 року – на сільського вчителя і вступив викладачем у Солянівську церковнопарафіяльну школу; в цей же час він виконував обов’язки псаломщика в Михайло-Архангельському храмі в місті Чебоксари. У 1897 році він був призваний в армію. Після закінчення терміну служби, 1899 року Адріан Олександрович вступив псаломщиком у Покровський храм у місті Чебоксари. У 1902 році він склав іспит на диякона комісії при Казанській…

  • Житія святих,  Лютий

    Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа

    Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа p1b8guh3i3424fd1fj0s7c6a66

    Місяця лютого на 2-й день Цього дня згадується, як у 40-й день після народження Іісуса Христа принесли до Єрусалимського храму. Із рук Пресвятої Богородиці і праведного Іосифа Богонемовля прийняв праведний старець Симеон. Він був вельми похилого віку і давно чекав Спасителя, оскільки йому було відкрито, що він не помре, поки не побачить Христа. Із уст Богоприїмця прозвучало пророцтво про Спасителя світу: “Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвітлення язичників і славу народу Твого Ізраїля” (Лк. 2:29-32). Також праведний старець виголосив пророчі слова Божій Матері: “…лежить Цей на падіння і на вставання…

  • Житія святих,  Лютий

    Преподобний Вендиміан, пустельник Віфінійський

    Місяця лютого на 1-й день Преподобний Вендіміан народився в Мізії. У молодості був учнем святого Авксентія, одного із отців IV Вселенського Собору (451). Оселившись в обителі, заснованій преподобним Авксентієм (пам’ять 14 лютого) на горі Оксії, недалеко від Халкідона (Мала Азія), він подвизався 42 роки в пості й молитві в келії свого вчителя – в ущелині скелі, зазнаючи спокус від демонів. За свої подвиги преподобний здобув дар зцілень. Помер він близько 512 року.

  • Житія святих,  Лютий

    Собор усіх преподобних Києво-Печерських

    Собор усіх преподобних Києво-Печерських p1bap72cu28n7j771bc61m2uq3d3

    Місяця березня на 18-й день (перехідне святкування в Неділю другу Великого посту) У другу неділю Великого посту Православна Церква відзначає Собор усіх преподобних отців Києво-Печерських, які спочивають у Ближніх (Антонієвих) і Дальніх (Феодосієвих) печерах. Церква також вшановує пам’ять двох окремих Соборів преподобних Києво-Печерських отців, у Ближніх (28 вересня) та Дальніх печерах (28 серпня). Сьогодні Церква вшановує понад двісті святих, що входять до Собору преподобних Печерських. На чолі Собору стоять преподобні Антоній та Феодосій Києво-Печерські – засновники чернечого життя на Русі. В 1051 році преподобний Антоній повернувся до Києва з Афона, де прийняв чернечий постриг, і оселився в печері, в якій раніше усамітнився в молитві митрополит Іларіон. Згодом до печери стали…

  • Житія святих,  Лютий

    Священномученик Петро Успенський, пресвітер

    Місяця лютого на 27-й день Священномученик Петро народився 1876 року в селі Олексіївському Коломенського повіту Московської губернії в сім’ї священнослужителя Василя Успенського. Після закінчення Духовної семінарії Петро 1901 року був висвячений на диякона, а 1905 року – на священника до храму на честь Іоанна Предтечі в селі Іванівському Семенівської волості Серпуховського повіту Московської губернії. Тут він прослужив до 1929 року, коли у зв’язку з погіршенням здоров’я пішов за штат. У 1937 році отець Петро повернувся до священицького служіння і в середині серпня 1937 року його призначили служити в Миколаївську церкву в село Федоскине Дмитровського району. Але до цього часу храм у селі, через брак священника, був закритий, і отець Петро,…

  • Житія святих,  Лютий

    Мученик Михаїл Марков

    Місяця лютого на 27-й день Мученик Михайло народився 8 листопада 1884 року в селі Глухино Клинського повіту Московської губернії в сім’ї селянина Дмитра Маркова. Батьки Михайла займалися селянським господарством і розробляли лісові ділянки, виготовляючи пиломатеріали. Михайло закінчив сільську школу і допомагав батькам; згодом, опанувавши бондарне ремесло, він став виготовляти бочки на продаж. У 1930-х роках Михайло Дмитрович за невиконання твердого завдання двічі притягувався до судової відповідальності. Багато років він перебував у церковній раді і був псаломщиком у Тихвінській церкві. Це і було розцінено владою за злочин. 14 листопада 1937 року Михайла Дмитровича заарештували й ув’язнили в Таганській в’язниці в Москві. Наступного дня після арешту його допитали, і на всі запитання…