Священномученик Онисим (Пилаєв), єпископ Тульський photo 2023 12 29 20 04 46
Житія святих,  Лютий

Священномученик Онисим (Пилаєв), єпископ Тульський

Місяця лютого на 14-й день

Священномученик Онисим (у миру Пилаєв Михайло Володимирович) народився 1876 року в селі Куя Білозерського повіту Новгородської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчив Новгородську духовну семінарію. У 1903 році висвячений на ієрея. Служив в армії полковим священиком. Був удостоєний сану протоієрея. У 1918-1919 роках служив скарбником у Червоній армії. Овдовів. Аж до 1925 року служив у Троїцькому храмі Нижнього Новгорода.

У 1926 році отець Михаїл прийняв чернечий постриг з ім’ям Онисим і того ж року хіротонізований на єпископа Красно-Бакинського. Пізніше його призначили єпископом Воткинським, а 1927 року його призначили тимчасово керуючим Вятською єпархією.

У 1928 році владику заарештували і звинуватили в контрреволюційній агітації. Його ув’язнили на три роки в Соловецький концтабір.

Після звільнення з табору єпископ Онисим був призначений керуючим Тульською єпархією. У цей час у Тулі тривала чергова руйнівна кампанія проти Православної Церкви. Незважаючи на заборони влади і смертельний ризик, владика допомагав багатьом засланим і заарештованим священнослужителям. Священиків, які поверталися із заслань і ув’язнення, призначав на парафії. Не боячись наклепів обновленців і репресій влади, єпископ Онисим здійснював постриги. Архієрейські служби він проводив переважно в одному з найдавніших храмів Тули – Іллінській церкві.

За два роки, що єпископ Онисим пробув у Тулі, люди стали пов’язувати з його ім’ям надії на відродження духовного життя.

У 1935 році єпископ Онисим був знову заарештований. Звинувачення було стандартним – контрреволюційна діяльність. Владику засудили і заслали на 5 років у Північний край.

18 червня 1936 року святитель був звільнений від управління Тульською єпархією. Його ув’язнили в Каргополі, де повторно заарештували за “участь у таємних богослужіннях”. Трійкою при УНКВС по Архангельській області єпископ Онисим був засуджений до розстрілу. Розстріляний 27 лютого 1937 або 1938 року в одному з Північних таборів.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 17 липня 2001 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.