...
Священномученик Михаїл П'ятаєв Mihail Pyataev
Житія святих,  Лютий

Священномученик Михаїл П’ятаєв

Місяця лютого на 15-й день

Священномученик Михайло Максимович П’ятаєв народився 1891 року в селі Мачкаси Кузнецького округу Пензенської губернії в сім’ї селянина. Навчався в Москві, потім переїхав до Саратова, де викладав російську мову і літературу. Дізнавшись про столипінську переселенську програму і пільги для переселенців у Сибір, разом із сім’єю вирушив до Омська. У 1918 році був висвячений на диякона. Служив спочатку в Омську, а потім у Богоявленському храмі села Малокрасноярка. У 1923 році був висвячений на ієрея.

Отець Михайло дуже любив свою парафію. Безкоштовно здійснював хрещення, вінчання і відспівування для бідняків. Його духовний авторитет був такий великий, що до нього ходили люди з 30-ти навколишніх сіл і селищ, незважаючи на те що там були свої храми. Багато хто зі злиденної братії знаходив у священика підтримку і прожиток. Для цієї мети він сам ловив рибу і більшу її частину роздавав біднякам і жебракам.

У січні 1930 року колишній член церковної ради написав донос, що отець Михаїл і священик Іоанн Кумінов таємно, без відома сільради здійснювали перереєстрацію вірян. Члени сільради склали акт із проханням про притягнення священиків до відповідальності. На допитах більшість із селян відмовилися брехати на священиків. Свідчення давали голови сільради і колгоспу та їхні дружини.

8 січня 1930 року отця Михаїла і отця Іоанна Кумінова заарештували і відправили до в’язниці в місто Каїнськ. Їх жорстоко катували, нещадно били. Однак, незважаючи на муки, пастирі відмовилися підписатися під свідченнями, що вони і члени церковної ради займалися організацією селян на боротьбу з колгоспами і радянською владою. На допиті отцю Михайлу пропонували зректися віри і йти працювати вчителем. Він відмовився. Останнє слово його було: “Вірити в Бога – це є людям радість і щастя. Це не означає, що я скоюю злочин”. Жодної провини за собою отець Михайло не визнав. Священиків Михайла П’ятаєва та Іоанна Кумінова засудили до розстрілу, а їхні сім’ї до заслання на Північ. Священномученики були розстріляні 28 лютого 1930 року і поховані в спільній могилі в місті Каїнську недалеко від в’язниці.

Священномучеників Михаїла П’ятаєва та Іоанна Кумінова зараховано до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.