...
  • Житія святих,  Листопад,  Травень,  Червень

    Мученик Феодот Анкірський

    Мученик Феодот Анкірський Muchenyk Feodot Ankirskyy

    Місяця травня на 18-й день / червня на 7-й день / листопада на 7-й день Святий мученик Феодот і святі мучениці сім дів: Олександра, Текуса, Клавдія, Фаїна, Євфрасія, Матрона та Юлія  — жили в другій половині III століття в місті Анкірі, Галатійської області, і мученицьки померли за Христа на початку IV століття. Святий Феодот був «корчемником», мав свою гостиницю, був одружений. Уже тоді він досягнув високої духовної досконалості: дотримувався чистоти й ціломудреності, виховував у собі стриманість, підкоряв плоть духу, вправляючись у пості й молитві. Своїми бесідами він приводив іудеїв і язичників до християнської віри, а грішників приводив до каяття й виправлення. Святий Феодот прийняв від Господа дар зцілень і лікував…

  • Житія святих,  Травень

    Третє знайдення чесної глави святого славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

    Третє знайдення чесної глави святого славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна Sviatyy slavnyy Prorok Predtecha i KHrestytel Hospodniy Ioann

    Місяця травня на 25-й день Третє знайдення чесної глави святого славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна відбулося близько 850 року. Під час заворушень у Константинополі у зв’язку з засланням святителя Іоанна Златоуста (пам’ять 13 листопада) главу святого Іоанна Предтечі забрали до міста Емесси. Звідти під час набігів сарацинів її було перенесено до Коман (близько 810–820 рр.), і в добу іконоборчих гонінь її було сховано там у землі. Коли іконошанування було відновлено, патріарху Ігнатію (847–857) під час нічної молитви було вказано у видіннях місце, де схована глава святого Іоанна Предтечі. Першосвятитель повідомив про це імператору, який послав посольство в Комани, і там главу було знайдено втретє, у зазначеному патріархом місці,…

  • Травень,  Житія святих

    Преподобний Зенон Ікалтський

    Місяця травня на 7-й день Преподобний Іоанн Зедазнійський і дванадцять його учнів: Авів, єпископ Некреський, Антоній Марткобський, Давид Гареджийський, Зенон Ікалтський, Фадей Степанцминдський, Ісе, єпископ Цілканський, Іосиф, єпископ Алавердський, Ісидор Самтавійський, Михаїл Улумбійський, Пірр Бретський, Стефан Хірський та Шіо Мгвімський — святі сирійські (каппадокійські) подвижники, засновники грузинського чернецтва, які прийшли до Грузії із Каппадокії в середині VI століття. Тринадцять святих каппадокійських отців, імовірно, були грузинами, які здобули духовну освіту в знаменитій Лаврі святого Симеона Стовпника і в інших монастирях Сирії та Месопотамії, щоб повернутися на батьківщину та сприяти її християнській просвіті. Святий Зенон, «стовп солодкого послуху», завершивши проповідь в горах верхньої Кахетії та заснував монастир в Ікалто, у якому і…

  • Житія святих,  Травень

    Мучениця Вікторія Єфеська

    Мучениця Вікторія Єфеська 51d673404df25f8b01f221b6ec4310dc

    Місяця травня на 25-й день Про святу мученицю Вікторію Єфеську нічого не відомо: не збереглося відомостей про її життя та час і обставини її мучеництва за віру Христову. Можна припустити, що вона постраждала в періоди наймасовіших і найжорстокіших гонінь на християн у Римській імперії — у часи правління Декія (249–251) або Діоклетіана (284–305).

  • Житія святих,  Травень

    Благовірний великий князь Димитрій Донський

    Благовірний великий князь Димитрій Донський wgcgtghwh4tt

    Місяця травня на 19-й день / січня на 23-й день — Собор Костромських святих / липня на 6-й день — Собор Радонезьких святих / у неділю перед 26 серпня — Собор Московських святих (перехідне) / місяця вересня на 22-й день — Собор Тульських святих Благовірний великий князь Московський Димитрій, прозваний Донським, народився 1350 року, “вихований же був він у благочесті та славі, з повчаннями душевними корисними, і з дитячих років полюбив Бога”. Дитинство святого Димитрія пройшло під безпосереднім впливом святого митрополита Олексія, який був другом і радником батька Димитрія, Іоанна Іоанновича Красного, а після його став вихователем і опікуном майбутнього великого князя. З самої юності Димитрій був долучений до середовища…

  • Житія святих,  Травень

    Священномученик Гавриїл Полтавський (Коваленко)

    Священномученик Гавриїл Полтавський (Коваленко) Sobor Poltavskykh sviatykh

    Місяця травня на 20-й день / вересня на 29-й день — Собор Полтавських святих Протоієрей Гавриїл Петрович Коваленко народився 1867 року 7 квітня, на свято Благовіщення, в селі Білоцерківка нинішнього Великобагачанського району Полтавської області. Духовну освіту отримав у Полтавській духовній семінарії. У 1890 році Преосвященним Іларіоном (Юшеновим) був висвячений у сан священника. В різні роки отець Гавриїл ніс пастирське служіння в містечку Варва Лохвицького повіту, в селі Филиповичі та містечку Яблуневе Лубенського повіту, а також обіймав посаду благочинного Яблунівського округу. У 1910 році священник був переміщений до Полтави і призначений кліриком Миколаївської церкви. Тут він і служив до своєї мученицької смерті. На початку 1920-х років після указу патріарха Тихона єпархіальним…

  • Житія святих,  Травень

    Луганська ікона Божої Матері

    Луганська ікона Божої Матері p1aknj1vfm1kqu1h49klu1fm29853

    Місяця травня на 31-й день У Луганську є ікона Божої Матері, яку тривали час вважали загубленою. Колись вона висіла в келії відомого старця Филипа, якому приписують багато чудес, зокрема й те, що він був свідком явлення Божої Матері в Луганську. Саме цю подію і передано на іконі. Зображенню, яке було написано невідомим автором в 1905 році, коли Богородиця нібито з’явилася всім луганчанам, старець пророкував велике майбутнє. У всіх джерелах згадувалися слова Филипа про те, що ця ікона буде ще прославлена, вона врятує Луганськ і зробить його відомим. Вважалося, що після смерті старця ікона була безповоротно загублена, однак її вдалося знайти, коли у місті Олександрівськ знімали фільм про старця. Після перейменування…

  • Житія святих,  Травень

    Священномученик Філософ Орнатський пресвітер і сини його мученики Борис і Миколай

    Священномученик Філософ Орнатський пресвітер і сини його мученики Борис і Миколай 63f77b54bc8c5436269346

    Місяця травня на 31-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / у Неділю третю після П’ятидесятниці — собор Санкт-Петербурзьких святих  (перехідне) Священномученик протоієрей Філософ Миколайович Орнатський народився 21 травня 1860 року на погості Нова Єрга Череповецького повіту Новгородської губернії в сім’ї сільського священника. Один із його братів був одружений на племінниці святого праведного Іоанна Кронштадтського. Навчався Філософ спочатку в Кирилівському духовному училищі, а потім у Новгородській духовній семінарії. У 1885 році він зі ступенем кандидата богослов’я закінчив Санкт-Петербурзьку духовну академію. Влітку того ж року Філософ одружився з Оленою Заозерською, дочкою колишнього іподиякона митрополита Ісидора, і незабаром прийняв священство. Спочатку батюшка…

  • Житія святих,  Травень

    Мученик Філософ Александрійський

    Мученик Філософ Александрійський Muchenyk Filosof

    Місяця травня на 31-й день Святий мученик Філософ постраждав за Христа в Александрії під час гоніння імператора Декія (249–251). Юнака примушували відректися від Христа, але він залишався непохитним. Тоді мучителі вирішили схилити його до гріха. Святого привели до квітучого саду і зв’язаного залишили наодинці з розпусною жінкою. Щоб не піддатися гріху, святий відкусив собі язик і цим страшним болем відгородив себе від плотської пристрасті. Він виплюнув закривавлений язик в обличчя блудниці. Кати, бачачи мужність і безстрашність мученика, відрубали йому голову мечем.

  • Житія святих,  Травень

    Мученик Єрмій Команський

    Мученик Єрмій Команський p1aknhll6n5ln1emt3td1b173cs3

    Місяця травня на 31-й день Святий мученик Єрмій постраждав за Христа у місті Комани під час гонінь за імператора Антоніна Пія (138–161). Правитель Севастіан, котрий прибув до Каппадокії для виконання наказу про переслідування християн, запропонував святому принести жертву язичницьким богам, обіцяючи за це почесті й милість імператора. Але убілений сивиною воїн мужньо сповідав свою віру у Христа. Після довгих переконань правитель звелів мучити святого. Його били по обличчю так, що здерли шкіру, а потім кинули до розпаленої печі. Коли через три дні піч відкрили, мученик Єрмій вийшов із неї неушкодженим. Тоді правитель Севастіан наказав волхву отруїти святого Єрмія. Отруєне пиття не завдало йому ніякої шкоди. Так само і другий кубок…

  • Житія святих,  Травень

    Священномученик Василій Смоленський пресвітер

    Місяця травня на 30-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) Священномученик Василій народився 1869 року в селі Савельєво Киясовської волості Серпуховського повіту Московської губернії в сім’ї псаломщика Петра Михайловича і його дружини Євдокії Олександрівни Смоленських. Закінчивши 1891 року Московську духовну семінарію, Василій того ж року був висвячений на священника до храму Казанської ікони Божої Матері в селі Ламишино П’ятницької волості Звенигородського повіту Московської губернії. У 1918 році отець Василій був за неправдивим доносом заарештований і ув’язнений у звенигородську в’язниці, звідки його звільнили через сім днів, після того як справу розібрали. Визнаний невинним і звільнений, він повернувся служити до Казанського храму.…

  • Житія святих,  Травень

    Мученик Андрій Трофимов

    Мученик Андрій Трофимов p1eagnm0vpnhtk291kmj1n3k1vpo4

    Місяця травня на 29-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця лютого на 4-й день — Собор новомучеників і сповідників Клинських Мученик Андрій народився 30 жовтня 1882 року в селі Кітенєво Клинського повіту Московської губернії в селянській сім’ї; батько його, Матвій Трофимов, влітку займався сільським господарством, а взимку розробляв лісові ділянки. Андрій закінчив сільську школу і допомагав батькові, поки не одружився й не обзавівся своїм господарством, небагатим, але цілком, на його думку, достатнім. У 1916 році він був призваний на фронт і служив рядовим до 1917 року. Андрій Матвійович був парафіянином церкви Воздвиження Хреста Господнього в селі Воздвиженському Клинського…