Житія святих,  Травень

Луганська ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 31-й день

У Луганську є ікона Божої Матері, яку тривали час вважали загубленою. Колись вона висіла в келії відомого старця Филипа, якому приписують багато чудес, зокрема й те, що він був свідком явлення Божої Матері в Луганську. Саме цю подію і передано на іконі.

Зображенню, яке було написано невідомим автором в 1905 році, коли Богородиця нібито з’явилася всім луганчанам, старець пророкував велике майбутнє. У всіх джерелах згадувалися слова Филипа про те, що ця ікона буде ще прославлена, вона врятує Луганськ і зробить його відомим.

Вважалося, що після смерті старця ікона була безповоротно загублена, однак її вдалося знайти, коли у місті Олександрівськ знімали фільм про старця.

Після перейменування Луганська на Ворошиловград у старця запитували: «Папашо! А як же ікона наша тепер називатиметься? Місто-то вже не Луганськ? Називати її Ворошиловградською якось і язик не повертається». І тільки впевнена відповідь старця могла розвіяти сумніви народу. А у здійсненні сказаних ним слів після багатьох років кожен може переконатися. «Місто було і залишиться Луганськом. Ім’я ж цього бандита зітреться зі сторінок історії як ім’я героя. І люди його забудуть. А хто буде образ явлення Божої Матері іменувати його ім’ям, у тих на язиках шишки повиростають».

Зображення, яке знаходилося у старця в келії, було написане одним невідомим художником і передавало все явлення Божої Матері в подробицях. Старець Филип часто говорив, що ті, хто не знав його, хто житиме пізніше, прославлять Луганську ікону Божої Матері, але не ту, яка перебувала в нього та відображала все явлення, а буде написано нову ікону на спогад цієї події. Також говорив: «Пройдуть з іконою хрестоподібно через усе місто. Приїдуть чужинці й поклоняться. А ви будете слідом іти, співати й радіти».

Так і сталося. Після смерті диякона Филипа зображення, яке перебувало в нього, пропало. І тільки за архієпископа Луганського і Старобєльського Іоанникія, з його благословення і на прохання віруючого народу, під час Великого посту в 1992 році ченцем-подвижником Псково-Печерського монастиря була написана Луганська ікона Божої Матері. Святий образ виконаний у візантійській іконописній традиції, не маючи аналогів у зображенні в усьому Православному світі.

21 грудня 2017 року Священний Синод Української Православної Церкви благословив прославлення для загальноцерковного вшанування Луганської ікони Божої Матері. Дата святкування для вшанування святині встановлена 13 червня. Ікона перебуває у Свято-Петропавлівському кафедральному соборі міста Луганська.