Житія святих,  Травень

Священномученик Гавриїл Полтавський (Коваленко)

Місяця травня на 20-й день

Протоієрей Гавриїл Петрович Коваленко народився 1867 р. на свято Благовіщення 7 квітня в селі Білоцерківка нинішнього Великобагачанського району Полтавської області. Духовну освіту отримав у Полтавській духовній семінарії. 1890 р. Преосвященним Іларіоном (Юшеновим) висвячений у сан священника.

В різні роки ніс пастирське служіння в містечку Варва Лохвицького повіту, в селі Філіповичі та містечка Яблуневе Лубенського повіту, обіймати посаду благочинного Яблунівського округу. 1910 отець Гавриїл переміщений в Полтаву і призначений кліриком Миколаївської церкви. Тут він і служив до своєї мученицької смерті. На початку 1920-х років після указу патріарха Тихона єпархіальним архієреєм висунути з-поміж місцевого духовенства достойніших для висвячення в єпископський сан осіб, отцю Гавриїлу була запропонована першому така честь, але він вважав себе не достойним і відмовився. 27 березня 1938 р. протоієрей Гавриїл був арештований й знаходився в полтавських застінках НКВД, а 2 червня того ж року разом з Преосвященним Митрофаном (Русиновим) та іншими полтавськими священниками був розстріляний в урочищі Тріби недалеко від Полтави.

1981 року Архієрейський Собор РПЦз який проходив в Нью – Йорку, прийняв рішення про прославлення в лику святих Собору й сповідників Руських, серед них і полтавський протоієрей Гавриїл Коваленко. На іконі Собора новомучеників, написаній в той час в Америці до урочистості прославлення, можна відшукати в них і священномученика Гавриїла.

У 2011 році рішенням Священного Синоду УПЦ ім’я священномученика Гавриїла Коваленка внесено в Собор Полтавських святих. Так Божим Промислом Полтава віднайшла ще одного небесного покровителя і молитвеника.