Житія святих,  Травень

Священномученик Гавриїл Полтавський (Коваленко)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 20-й день / вересня на 29-й день — Собор Полтавських святих

Протоієрей Гавриїл Петрович Коваленко народився 1867 року 7 квітня, на свято Благовіщення, в селі Білоцерківка нинішнього Великобагачанського району Полтавської області. Духовну освіту отримав у Полтавській духовній семінарії. У 1890 році Преосвященним Іларіоном (Юшеновим) був висвячений у сан священника.

В різні роки отець Гавриїл ніс пастирське служіння в містечку Варва Лохвицького повіту, в селі Филиповичі та містечку Яблуневе Лубенського повіту, а також обіймав посаду благочинного Яблунівського округу. У 1910 році священник був переміщений до Полтави і призначений кліриком Миколаївської церкви. Тут він і служив до своєї мученицької смерті.

На початку 1920-х років після указу патріарха Тихона єпархіальним архієреям висунути з-поміж місцевого духовенства найдостойніших для висвячення в єпископський сан осіб, отцю Гавриїлу першому була запропонована така честь, але він вважав себе недостойним і відмовився.

27 березня 1938 року протоієрей Гавриїл був заарештований й кинутий в полтавські застінки НКВС, а 2 червня того ж року разом з Преосвященним Митрофаном (Русиновим) та іншими полтавськими священнослужителями був розстріляний в урочищі Триби недалеко від Полтави.

У 2011 році рішенням Священного Синоду УПЦ ім’я священномученика Гавриїла Коваленка внесено до Собору Полтавських святих. Так Божим Промислом Полтава здобула ще одного небесного покровителя і молитовника.