...
  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор усіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших

    Собор усіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших Sobor usikh prepodobnykh i bohonosnykh ottsiv na Sviatiy Hori Afon prosiiavshykh 9

    Перехідне святкування в Неділю другу після П’ятидесятниці. Кожного року в Неділю другу після П’ятидесятниці, наступну після Неділі Всіх святих, коли в церквах ми чуємо євангельське читання із Євангелія від Матфея про покликання Христом перших Його учнів, звершується святкування пам’яті всіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших. Афонські святі сприйняли це Божественне покликання й досягнути висоти доброчесного життя. Згідно з книгою вченого ченця Мойсея Агіорита, кількість святих отців Святої Гори становить до чотирьохсот п’ятдесяти осіб, але водночас існує і декілька тисяч безвісних та прихованих святих подвижників, які освятили землю Афону. Спільне свято всім Афонським святим було встановлене після створення богослужбового послідування в ХІХ столітті преподобним Никодимом Святогорцем, плідним…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Неділя всіх святих, у землі Руській просіявших

    Неділя всіх святих, у землі Руській просіявших Nedilia vsikh sviatykh u zemli Ruskiy prosiiavshykh

    Перехідне святкування у Неділю другу після П’ятидесятниці. У Неділю другу після П’ятидесятниці Церква вшановує пам’ять всіх святих, у землі Руській просіявших. Задум соборного святкування пам’яті руських святих виникнув у середині XVI століття після прославлення сонму святих Русі на Московських Соборах 1547 і 1549 років. Перша служба на честь нових Руських чудовторців була складена Григорієм, іноком суздальського Спасо-Євфимієвого монастиря, і призначалася для співу 17 липня. Цей день став першим днем святкування Собору руських святих. Близько 1643 року ієромонах Мелетій Сириг, протосинкел Константинопольського патріарха, на прохання митрополита Петра (Могили) написав службу преподобним отцям Києво-Печерським і всім святим української землі. Вона складена за зразком служби на честь Всіх преподобних отців у Сиропусну суботу.…

  • Ікони,  Перехідне свято

    Ікона Божої Матері, іменована «Пристанище»

    Ікона Божої Матері, іменована «Пристанище» Bez miann y

    Перехідне святкування в суботу 5-ї седмиці Великого посту Недалеко від Києва, на землях правобережного Дніпра, розташоване село Тарасівка (колишня назва — Боярка). Розташувалося воно в мальовничій лісовій місцевості всього за 20 кілометрів від столиці України. У стародавні часи посеред села протікала річка-струмок Храмка (притока Вети), сьогодні від неї залишилося лише вузьке пересохле русло. До революції і недавнього часу в околицях Боярки розташовувалася санаторна зона. Тут потопали в зелені безліч оздоровчих закладів, пансіонатів і дач. Просторі вулиці, парки та алеї переходили в лісову зону і в недільні дні наповнювалися світською публікою із довколишнього Києва. Змішані та хвойні ліси з реліктовими соснами живили повітря цілющими ароматами. Мир, спокій і натхнення душі дарували…

  • Ікони,  Перехідне свято

    Ікона Божої Матері, іменована «Аз есмь с Вами и Никтоже на Вы»

    Ікона Божої Матері, іменована «Аз есмь с Вами и Никтоже на Вы» 007278 e1704196701599

    Перехідне святкування в суботу 5-ї седмиці Великого посту У 1997 році Свято-Георгіївський монастир став хранителем новоявленої ікони Божої Матері «Азъ есмь с Вами и Никтоже на Вы», тобто «Я з вами, отже, ніхто не зможе вам протистояти». Ікону написали сестри Леушинського монастиря наприкінці ХІХ століття. Тепер ця ікона є головною святинею Свято-Георгіївської обителі. Цю ікону вони подарували праведному Іоанну Кронштадтському. Отець Іоанн багато молився перед цією іконою, а перед своєю смертю вирішив передати її іншому майбутньому угодникові Божому преподобному Серафиму Вирицькому. Отець Іоанн благословив тоді ще купця Василія Муравйова прийняти чернецтво і, подібно до преподобного Серафима Саровського, молитися перед цією іконою Цариці Небесній протягом тисячі днів і ночей. Що й…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор усіх преподобних отців, у подвигу просіявших

    Собор усіх преподобних отців, у подвигу просіявших Prepodobnye Otsy

    Місяця березня на 3-й день (перехідне святкування в суботу сирної седмиці) На масляній у Сирну суботу звершується спомин усіх святих мужів і жон, які в пості просіяли і які преподобно жили. Як полководці заохочують своїх воїнів перед битвою спогадом про хоробрих і доблесних предків, котрі воювали, так і Церква прикладом святих подвижників зміцнює нас на подвиг духовний, щоб ми, дивлячись на їхнє гідне життя, наслідували їх у різних чеснотах і свідомо ухилялися від несправедливих справ і вчинків. Церква пропонує нам певний зразок: якщо і ми докладемо з преподобними старанність, то зможемо безперешкодно зробити все, що вони зробили, адже і святі були одного з нами єства. Цього дня згадуються житія святих…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Преподобний Пахомій Кенський

    Преподобний Пахомій Кенський Pahomiy Kenskiy

    Перехідне святкування в суботу після Богоявлення Святий Пахомій був учнем і співмолитвеником преподобного Олександра Ошевенського. Після смерті свого духовного батька він пішов із обителі та багато років провів на самоті на березі Кенозера, неподалік від Каргополя, у суворому пості та молитві. Згодом на місце його подвигів за порадою і благословенням стали приходити місцеві жителі. Деякі просили старця стати їхнім духовним керівником. Згодом біля келії преподобного виник цілий монастир. Тут було побудовано церкву на честь Преображення Господнього, що стала головним храмом Спасо-Преображенської Кенської обителі. Це сталося не пізніше початку XVI століття, а можливо, наприкінці XV. У монастирі святий Пахомій влаштував лікарню для немічних старців. Братія самі разом із настоятелем працювали на…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор Московських святих

    Собор Московських святих 631364cfd1aff029616882

    Перехідне святкування в неділю перед 26 серпня Святкування було встановлено з благословення патріарха Московського і всієї Русі Алексія II в неділю перед 26 серпня. До собору святих входять: Священномученик Олександр Андрєєв, пресвітер Святитель Серапіон Новгородський, архієпископ Преподобний Зосима (Верховський) Священномученик Петро (Звєрєв), Воронезький, архієпископ Благовірний князь Данило Московський Священномученик Павлін (Крошечкин), Могилевський, архієпископ Преподобний Олександр Московський, ігумен Преподобний Іосиф Волоцький (Волоколамський), ігумен Праведний Олексій Мечов, протоієрей Священномученик Макарій (Гнєвушев), В’яземський, єпископ Праведний Василій Павлово-Посадський Преподобний Адріан Волоколамський Преподобномученик Афанасій (Єгоров), ігумен Преподобний Сава Сторожевський, Звенигородський, ігумен Преподобний Левкій Волоколамський Преподобний Олексій Зосимовський (Соловйов) Преподобний Стефан Московський, брат прп. Сергія Радонезького Преподобний Олександр Пересвіт, воїн, схимонах Святитель Іоасаф Московський (Скрипіцин), митрополит…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор Чернігівських святих

    Собор Чернігівських святих 012210

    Перехідне святкування в першу суботу після 29 червня. Собор Чернігівських святих є перехідним святом в Українській Православній Церкві. Він святкується в першу суботу після 29 червня за старим стилем, коли Церква вшановує святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Святкування Собору Чернігівських святих Встановлено рішенням Священного синоду Української Православної Церкви 13 липня 2006 року. До Собору входять: прп. Антоній Печерський (+ 1073; пам’ять 10 липня, 2 вересня) прп. Микола Святоша, кн. Чернігівський, Печерський (+1143; пам’ять 14 жовтня) блгв. вел. кн. і страстотерпець Ігор Київський, Чернігівський (+ 1147; пам’ять 5 червня, 19 вересня) свт. Константин I, митр. Київський і всієї Русі (+1159; пам’ять 5 червня) мчч. блгв. кн. Михаїл Чернігівський і болярин…

  • Перехідне свято,  Ікони

    Коробейниківсько-Казанська ікона Божої Матері

    Коробейниківсько-Казанська ікона Божої Матері Korobeynykivsko Kazanska ikona Bozhoi Materi

    Перехідне святкування в неділю 18 червня або в першу неділю після 18 червня. Коробейниківсько-Казанська ікона Божої Матері є великою святинею алтайського краю. З початку ХХ століття вона перебувала в Богородице-Казанському храмі тамтешнього села Коробейниково. Він був зведений 1902 року під керівництвом будівельника-зодчого Борзенка, а в 1903–1904 роках був освячений і став чудовою пам’яткою церковної архітектури. У храмі, прикрашеному розписом, перебувало безліч святих ікон, серед яких своєю разючою красою вирізнявся великий Казанський образ Божої Матері, який в подальшому отримав назву «Коробейниківський». Пресвята Богородиця в пурпуровому вбранні і Богомладенець, Який благословляє, були зображені на золотому тлі в мозаїчному обрамленні. У 1938 році храм був закритий, розграбований і перетворений на зерносховище. Казанську ікону…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор преподобних отців Псково-Печерських

    Собор преподобних отців Псково-Печерських Sobor prepodobnykh ottsiv Pskovo Pecherskykh

    Перехідне святкування в Неділю четверту після П’ятидесятниці. Собор Преподобних отців Псково-Печерських є святкуванням на честь святих Псково-Печерської Успенської обителі. Довгий час пам’ять преподобних Псково-Печерських звершувалася окремо кожного. Але незадовго до своєї кончини патріарх Московський і всієї Русі Пимен, який був свого часу ігуменом Псково-Печерської обителі, благословив встановити день святкування Собору всіх Псково-Печерських святих. До того ж ще під час свого перебування його в обителі він склав особливий акафіст святим Псково-Печерського монастиря з особливої любові до них. З благословення архімандрита Іоанна (Крестьянкіна) Юрій Малков склав текст служби для святкування Собору Псково-Печерських святих. 1988 року, в тисячолітню річницю Хрещення Русі, на Святій гірці Псково-Печерської обителі був закладений храм на пам’ять сонму святих…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор святих, що в землі Британській та Ірландській просіяли

    Собор святих, що в землі Британській та Ірландській просіяли 61cc6f67368b6193127096

    Перехідне святкування в Неділю третю після П’ятидесятниці. До Собору святих, що в землі Британській та Ірландській просіяли, входять: Первомч. Британський Албан Веруламський († 305) Свт. Нініан Вітхорнський († 432) Свт. Патрикій Ірландський († 461) Свт. Герман Менський († бл. 474) Св. Морвенна (поч. VI ст.) Свт. Дубтах Армахський († 513) Прп. Моненна Ірландська († бл. 518) Прп. Бригітта Ірландська († 525) Свт. Діфріг Ергінгський († бл. 550) Прп. Гільда Премудрий († бл. 570) Прп. Брендан Мандрівник († бл. 575/577/583) Прп. Петрок Корнуоллський († 594) Свт. Асаф Ллан-Ельвійський († бл. 596/601) Прп. Колумба Іонський († 597) Прп. Австолл Корнуоллський (VI ст.) Свт. Бранвалладер Корнуоллський (VI ст.) Прп. Бреннок Браунтонський (VI ст.)…

  • Житія святих,  Перехідне свято

    Собор Одеських святих

    Перехідне святкування в Неділю третю після П’ятидесятниці. Сонм святих Одеської землі: священномученик Григорій V, патріарх Константинопольський; священномученик Анатолій (Грисюк), митрополит Одеський і Херсонський; священномученик Гермоген, єпископ Тобольський; великомученик Іоанн Сочавський; святитель Інокентій, архієпископ Одеський і Херсонський; праведний Іона, одеський чудотворець; преподобний Гавриїл Афонський; священномученик Серафим (Чичагов); священномученик Онуфрій, архієпископ Курський і Обоянський; священномученик Прокопій, архієпископ Херсонський; священномученик Парфеній, єпископ Ананіївський; священномученик Діонісій, архієпископ Ізмаїльський; преподобномученик Володимир Черкаський; мученик Леонід (Салько); мученик Іоанн (Ковшаров); праведний Феодосій Балтський; священномученик Павло Одеський (Гайдай); преподобномученик Геннадій Одеський; преподобний Кукша Одеський; преподобномученик Парфеній, ігумен Кизилтаський; священномученик Никодим, архієпископ Костромський і Галицький; священномученик Амвросій, єпископ Сарапульський і Єлабузький; священномученик Антоній, єпископ Бєлгородський.