Житія святих,  Перехідне свято

Собор преподобних отців Псково-Печерських

Перехідне святкування в Неділю четверту після П’ятидесятниці.

Собор Преподобних отців Псково-Печерських є святкуванням на честь святих Псково-Печерської Успенської обителі.

Довгий час пам’ять преподобних Псково-Печерських звершувалася окремо кожного. Але незадовго до своєї кончини патріарх Московський і всієї Русі Пимен, який був свого часу ігуменом Псково-Печерської обителі, благословив встановити день святкування Собору всіх Псково-Печерських святих. До того ж ще під час свого перебування його в обителі він склав особливий акафіст святим Псково-Печерського монастиря з особливої любові до них.

З благословення архімандрита Іоанна (Крестьянкіна) Юрій Малков склав текст служби для святкування Собору Псково-Печерських святих. 1988 року, в тисячолітню річницю Хрещення Русі, на Святій гірці Псково-Печерської обителі був закладений храм на пам’ять сонму святих преподобних Псково-Печерських. У 1994 році вперше була піднесена в церкві спільна молитва і служба всім Псково-Печерським святим.

До лику Псково-Печерських святих входять:

Прп. Марк (XV ст., пам’ять 29 березня)
Прп. Іона († бл. 1480, пам’ять 29 березня)
Прп. Васса († бл. 1473, пам’ять 19 березня)
Прмч. Корнилій († 1570, пам’ять 20 лютого)
Прмч. Вассіан Муромський († 1570, пам’ять 20 лютого)
Прп. Дорофей Юзький († 1622)
Прп. Лазар прозорливий, схимник († 1824)
Сщмч. Олександр (Петровський), архієп. Харківський († 1940, пам’ять 11 травня, 30 жовтня)
Прп. Симеон (Желнін), ієросхим. († 1960, пам’ять 5 січня).

Тропарь Собору преподобных отцов Псково-Печерских, глас 6

Собо́р святы́х Пско́во-Пече́рских днесь почти́м,/ в де́брех лесны́х оби́тель чу́дную основа́вших,/ и, я́ко кри́ны, доброде́тельми процве́тших,/ и лю́дем пра́вый путь богоподо́бия указа́вших,/ мо́лят бо Го́спода// ми́ру мир дарова́ти и ве́лию ми́лость.

Ин тропарь Собору преподобных отцов Псково-Печерских, глас 4

Днесь оби́тель Пско́во-Пече́рская све́тло пра́зднует, преподо́бных свои́х собо́р почита́ющи; просия́ша бо зде Богоно́снии отцы́, челове́цы же небе́снии, земни́и а́нгелы; се в Дому́ Твое́м, о Богома́ти, ра́дование и всех ве́рних весе́лие духо́вное, я́ко дарова́ла еси́, о Благода́тная, пречестны́я нам пред Го́сподем засту́пники и моли́твенники о душа́х на́ших.