Собор преподобних отців Псково-Печерських p1ecdfqsiam9lmorom8522eaa3
Житія святих,  Перехідне свято

Собор преподобних отців Псково-Печерських

Перехідне святкування в Неділю 4-ту після П’ятидесятниці

Собор Псково-Печерських святих – святкування Російської Православної Церкви на честь святих Псково-Печерської Успенської обителі. Святкується в 4 неділю після П’ятидесятниці.

Довгий час пам’ять преподобних Псково-Печерських звершувалася окремо кожного. Але незадовго до своєї кончини патріарх Московський і всієї Русі Пимен, який був свого часу ігуменом Псково-Печерської обителі, благословив встановити день святкування Собору всіх Псково-Печерських святих. До того ж ще під час перебування його в обителі ним з особливої любові до святих покровителів Псково-Печерського монастиря був складений особливий акафіст його святим. Для святкування Собору Ю.Г. Малков склав з благословення архімандрита Іоанна (Крестьянкіна) текст служби. 1988 року, в ювілейний рік 1000-річчя Хрещення Русі, на Святій гірці Псково-Печерської обителі був закладений храм на згадку сонму святих преподобних Псково-Печерських. У 1994 році вперше піднеслася в церкві спільна молитва і служба всім Псково-Печерським святим.

До лику Псково-Печерських святих входять:

Прп. Марк (XV ст., пам’ять 29 березня)
Прп. Іона († бл. 1480, пам’ять 29 березня)
Прп. Васса († бл. 1473, пам’ять 19 березня)
Прмч. Корнилій († 1570, пам’ять 20 лютого)
Прмч. Вассіан Муромський († 1570, пам’ять 20 лютого)
Прп. Дорофей Юзький († 1622)
Прп. Лазар прозорливий, схимник († 1824)
Сщмч. Олександр (Петровський), архієп. Харківський († 1940, пам’ять 11 травня, 30 жовтня)
Прп. Симеон (Желнін), ієросхим. († 1960, пам’ять 5 січня).

Тропарь Собору преподобных отцов Псково-Печерских, глас 6

Собо́р святы́х Пско́во-Пече́рских днесь почти́м,/ в де́брех лесны́х оби́тель чу́дную основа́вших,/ и, я́ко кри́ны, доброде́тельми процве́тших,/ и лю́дем пра́вый путь богоподо́бия указа́вших,/ мо́лят бо Го́спода// ми́ру мир дарова́ти и ве́лию ми́лость.

Ин тропарь Собору преподобных отцов Псково-Печерских, глас 4

Днесь оби́тель Пско́во-Пече́рская све́тло пра́зднует, преподо́бных свои́х собо́р почита́ющи; просия́ша бо зде Богоно́снии отцы́, челове́цы же небе́снии, земни́и а́нгелы; се в Дому́ Твое́м, о Богома́ти, ра́дование и всех ве́рних весе́лие духо́вное, я́ко дарова́ла еси́, о Благода́тная, пречестны́я нам пред Го́сподем засту́пники и моли́твенники о душа́х на́ших.

Ин тропарь Собору преподобных отцов Псково-Печерских, глас 6

Днесь собо́р святы́х Пско́во-Пече́рских почти́м, в де́брех лесны́х чу́дную оби́тель основа́вших, и, я́ко кри́ны ра́йстии, доброде́тельми процве́тших, лю́дем же пра́вый путь Богоподо́бия указа́вших; Го́спода бо при́сно мо́лят мир ми́рови дарова́ти и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак Собору преподобных отцов Псково-Печерских, глас 2

Тебе́, Богоро́дице/ и Де́ве Чи́стей, за вся лю́ди Бо́га умоля́ющей,/ оби́тель Пско́во-Пече́рская/ святы́х свои́х, я́ко дар, днесь прино́сит,/ Твои́х же даро́в бога́тство кто испове́сть,// я́ко в рай возвела́ еси́ отцы́ на́ша.

Ин кондак Собору преподобных отцов Псково-Печерских, глас 2

Оби́тель Пско́во-Пече́рская Тя, Богоро́дицу и Де́ву Чи́стую за вся лю́ди умоля́ющи, святы́х свои́х, я́ко дар, Тебе́ днесь прино́сит, но Твои́х даро́в бе́здну кто испове́ст, я́ко в рай возвела́ еси́ отцы́ на́ша.

Молитва Собору преподобных отцов Псково-Печерских

О, преподо́бнии и Богоно́снии отцы́ на́ши: Ма́рко, Ио́но, Корни́лие, Вассиа́не, Дорофе́е, Ла́заре, Симео́не, Алекса́ндре и ма́ти преблаже́нная Ва́ссо! Смире́нно припа́даем к вам, я́ко пра́ведником су́щим, и́же в Пско́встей земли́ просия́вше пресла́вно, укра́сили есте́ оби́тель Пече́рскую жития́ ва́шего чу́днаго звезда́ми пресве́тлыми; к вам прибега́ем и, с любо́вию хва́ляще днесь, предста́тельства про́сим за нас, многогре́шных: умоли́те Го́спода Сил и Пречи́стую Его́ Ма́терь, да сохраня́т страну́ на́шу ми́рну, утвердя́т в благоче́стии зе́млю Пско́вскую и да покро́вом благода́ти Своея́ град сей покро́ют, оби́тель же на́шу укрепя́т и всем подвиза́ющимся в ней да́руют спасе́ние и Жизнь Ве́чную. Помози́те нам, уго́дницы Бо́жии, созда́ти храм благоле́пен в сердца́х на́ших и украси́ти сей храм доброде́тельми, да жи́тельствует в нем еди́но Госпо́дь! Огради́те нас стено́ю моли́тв всепобе́дных от грехо́вных стрел врага́ спасе́ния на́шего и от всех его́ злых искуше́ний, да Богоуго́дне зде на земли́ поживе́м и ве́чное Ца́рство Пресвяты́я Тро́ицы унасле́дим, прославля́юще при́сно Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и в безконе́чныя ве́ки. Ами́нь.

Величание Собору преподобных отцов Псково-Печерских

Ублажа́ем вас,/ преподо́бнии отцы́ на́ши Пско́во-Пече́рстии,/ и чтим святу́ю па́мять ва́шу,/ наста́вницы мона́хов// и собесе́дницы А́нгелов.