Вибрані праці святих отців,  святий Феофілакт Болгарський, архієпископ Охридський

Тлумачення на послання до Колосян святого апостола Павла

УкраїнськаРосійська

Передмова

Усі послання Павла святі, але особливо ті, які він розсилав, перебуваючи в кайданах: він надсилав їх, як полководець під час бою, цілком упевнений у перемозі. І сам Павло вважав це великим і славним. Бо, коли пише до Филимона, він каже: “котрого я родив у кайданах моїх” (Флм. 1:10). Сказав же це для того, щоб і ми не журилися в лихах; а скоріше вважали їх за честь. Таких послань багато: до Ефесян, до Филимона, Тимофія, до Филиппійців, і це – до Колосян, – усі вони написані в кайданах. Як він писав до римлян і євреїв, не бачачи їх, так він пише і до колосян, не бачачи їх попередньо. У середовищі їх були Филимон і Архип, якому, мені здається, доручили навіть якусь Церкву. І пише до колосян з такого приводу: між ними з’явилося деяке нечестиве вчення: вони думали, що не через Сина, а через ангелів приведені до Бога-Отця, вважаючи безглуздим вірити, що в останні дні з’явився Син Божий, тимчасом як у Старому Завіті все відбувалося через ангелів. До того ж вони дотримувалися багатьох іудейських та еллінських звичаїв, спостерігаючи дні, часи і яства. Усе це, звісно, вимагало виправлення і спонукало апостола написати це послання.

Глава перша

Предисловие

Все послания Павла святы, но особенно те, которые он рассылал, находясь в узах: он посылал их, как полководец во время сражения, вполне уверенный в победе. И сам Павел считал это великим и славным. Ибо, когда пишет к Филимону, он говорит: «которого родил я в узах моих» (Флм. 1:10). Сказал же это для того, чтобы и мы не сокрушались в бедствиях; а скорее считали их за честь. Таких посланий много: к Ефесянам, к Филимону, Тимофею, к Филиппийцам и это – к Колоссянам, – все они написаны в узах. Как он писал к римлянам и евреям, не видавши их, так он пишет и к колоссянам, не видавши их предварительно. В среде их были Филимон и Архипп, которому, мне кажется, поручена была даже какая-то Церковь. И пишет к колоссянам по следующему поводу: между ними появилось некоторое нечестивое учение: они думали, что не чрез Сына, а чрез ангелов приведены к Богу Отцу, считая нелепым верить, что в последние дни явился Сын Божий, между тем как в Ветхом Завете все совершалось чрез ангелов. Притом они соблюдали многие иудейские и эллинские обычаи, наблюдая дни, времена и яства. Все это, конечно, требовало исправления и побуждало апостола написать это послание.

Глава первая