Житія святих,  Ікони,  Перехідне свято

Дубенська (Красногірська) ікона Божої Матері

Перехідне святкування у Преполовіння П’ятидесятниці.

У багатьох публікаціях, присвячених іконам Божої Матері, Дубенською іконою, святкування якої звершується в день Преполовіння П’ятидесятниці, називають образ, який належить до сімейних святинь знаменитого дому князів Острозьких. Цю ікону було пожертвувано князем Костянтином Острозьким до Спасо-Преображенського монастиря, збудованого його пращурами в місті Дубно на Волині (нині Рівненська область). Від назви міста Дубно походить і назва ікони — Дубенська.

Насправді у свято Преполовіння П’ятидесятниці Церква вшановує інший образ — Дубенський (Красногірський). Назва цієї ікони походить від слова «дуб», оскільки образ Пресвятої Богородиці чудесним чином з’явився на дубі. Явлення це сталося у Свято-Покровському Красногірському монастирі, що в нинішній Черкаській області; звідси й друга назва ікони — Красногірська.

Після революції, в 1922 році, обитель розорили, значну частину святинь передали до Черкаського музею. Восени ж 1941 року у Свято-Покровському Красногорському жіночому монастирі відродилося чернече життя. Явлена в гілках дуба Дубенська ікона і понині є головною святинею обителі.