Житія святих,  Жовтень

Святитель Ігнатій, патріарх Константинопольський

Місяця жовтня на 23-й день

Святитель Ігнатій, патріарх Константинопольський (847-857; 867-877), у миру Микита, походив із царського роду. Коли його батька, імператора Михаїла I (811-813), повалив з імператорського престолу Лев Вірменин (813-820), 15-річного юнака Ігнатія ув’язнили в монастир. Життя в монастирі зміцнило святого Ігнатія у вірі та благочесті. Незабаром його поставили ігуменом обителі, а пізніше обрали Патріархом Константинопольським.

Імператор Михайло III (855-867) був ще малолітнім, і країною керував його дядько – Варда, людина неблагочестива і порочна. Святий патріарх умовляв Варду залишити гріховне життя і сміливо викривав його беззаконня. Коли Варда хотів змусити святителя постригти в черниці святу царицю Феодору (матір імператора), щоб відсторонити її від управління державою, то святий патріарх Ігнатій не лише не погодився на це, а навіть всенародно відлучив Варду від Причастя. П’ятнадцять днів мучили святого патріарха, змушуючи зректися сану, потім відправили на заслання. Коли до влади прийшов новий імператор, святитель Ігнатій був викликаний з ув’язнення і ще 10 років був патріархом. Помер він 877 року, в монастирі.