...
Преподобний Єлисей Лавришевський p1b054l3ih8po16sno491pkl17ud3
Житія святих,  Жовтень

Преподобний Єлисей Лавришевський

Місяця жовтня на 23-й день

Архімандрит Миколай в «Історико-статистичному описі Мінської єпархії» повідомляє, що під Новогрудком «в тому місці, де нині Лавришевська парафіяльна Успенська церква», був чоловічий монастир, заснований близько 1225 року Єлисеєм. Він говорить також про те, що, згідно з існуючим життєписом святого слов’янською мовою, Єлисей був сином князя Тройната, обіймав високу посаду при дворі князя Міндовга. Ставши християнином, він залишив двір і пішов у пустинь, де його знайшов якийсь православний чернець, разом з яким Єлисей заснував Лавру. Серед її братії був і князь Войшелк, який жив у особливому місці. Єлисея було вбито своїм вихованцем, юнаком-слугою, в ніч на 23 жовтня близько 1250 року.

Після смерті мощі преподобного були уславлені чудотвореннями. Ще в стародавній оповіді йшлося про якогось біснуватого, зціленого після того, як він випадково торкнувся мощів святого Єлисея.

Близько 1505 року, коли татари, що спустошили околиці Новогрудка, наблизилися до Лавришевського монастиря, Господь знову явив диво через Свого угодника: татарам здалося, що монастирський двір заповнений добірною кіннотою, і вони в страху втекли.

Це диво, ймовірно, стало приводом для канонізації преподобного Єлисея митрополитом Фосифом Солтаном на соборі, що відбувся у Вільно у 1514 році. Мощі святого, які раніше спочивали відкрито, під час якоїсь із воєн були приховані в землю і після того, як монастир був спалений, вже не знайдені. Чи вшановувалась пам’ять святого преподобного Єлисея лише місцево чи було встановлено спільне святкування, невідомо.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Елисею Лавришевскому и святителю Лаврентию, затворнику Печерскому, епископу Туровскому, глас 3

Преподо́бне о́тче наш Елиссе́е,/ с Лавре́нтием чу́дным подвиза́лся еси́, учи́телю своему́ подража́я,/ земну́ю сла́ву и честь стопа́м Христа́ пове́ргли есте́,/ те́мже Госпо́дь увенча́ вас// нетле́нным венце́м сла́вы Своея́.

Кондак преподобному Елисею Лавришевскому и святителю Лаврентию, затворнику Печерскому, епископу Туровскому, глас 2

Ве́чная па́мять ва́ша, преподо́бнии Елиссе́е и Лавре́нтие,/ те́мже помина́йте чту́щих свя́то ю́// и испроси́те земли́ на́шей благоче́стие и душа́м спасе́ние.

В розробці
Знайшли помилку