...
Жовтень,  Житія святих

Священномученики Гаій, Фавст, Євсевій, Херимон, Луцій, Петро та Павел

Священномученики Гаій, Фавст, Євсевій, Херимон, Луцій, Петро та Павел постраждали під час гонінь імператора Валеріана.

Про них згадується в фрагментах послання свт. Діонісія Великого, патріарха Олександрійського (247-265), до єп. Германа, а також у посланні до Дометія та Дідима, які цитуються в «Церковній історії» Євсевія Кесарійського.

Під час гонінь римського імператора Деція Гай, Фавст, Петро та Павел винесли свт. Діонісія з м. Тапосиріса.

Під час гонінь Валеріана свт. Діонісій разом із пресв. Максимом та дияконами Фавстом, Євсевієм та Херимоном постав перед префектом Єгипту Еміліаном, який наказав їм зректися Христа. Вони відмовилися це зробити і були заслані до с. Кефро, де довкола них утворилася християнська громада. Через деякий час Еміліан відправив їх до району Маредотиди, але, як повідомляє свт. Діонісій, його, Гая, Фавста, Євсевія, Петра та Павла викрали з конвою і він, Гай та Петро опинилися в Лівійській пустелі поблизу Паретонії. За даними Євсевія Кесарійського, Фавст пережив гоніння Валеріана, але згодом був обезголовлений.

Можливо, ці дані послужили джерелом для створення агіографічної традиції, яка об’єднала цих мучеників в одну дружину (склад імен та дні пам’яті варіюються). У грецьких синаксарях згадуються свт. Діонісій та 8 його супутників. У Константинопольському синаксарі X століття під 3 жовтня перераховано свт. Діонісій, Фавст, Гаій, Петро, ​​Павло, Євсевій та Герімон (у деяких рукописах Синаксаря згадується про інших мучеників). У рукописі Vat. gr. 1613 р. пам’ять Діонісія, Гаїя, Фавста, Херимона та Євсевія відзначена 4 жовтня.

День пам’яті цих мучеників, найімовірніше, сягає дня пам’яті свт. Діонісія (3 жовтня). З грецьких синаксарів відомості про цих мучеників потрапили до Римського мартиролога. Там під 3 жовтня згадані Діонісій, Фавст, Гаій, Петро, ​​Павло та ще 4 мученики, імена яких встановити неможливо.

Знайшли помилку