...
Великомученик Мина Котуанський (Фригійський) p1b28s149meh31pu31odp1ueh1kd83
Житія святих,  Листопад

Великомученик Мина Котуанський (Фригійський)

Місяця листопада на 11-й день

Великомученик третього століття св. Мина був єгиптянином за походженням, але майже все життя прожив у Фригії (частина нинішньої Туреччини), служачи в Римській армії. Ревний християнин і зразковий солдат, він став офіцером і ніс довгу й гідну службу, воюючи проти варварських племен, що мародерствували, на азіатському кордоні Римської імперії. Але врешті-решт стало відомо, що він християнин, і імператор Максиміан піддав його тортурам за відмову виконувати накази – ті, що були пов’язані з переслідуванням його братів християн. Він був обезголовлений, а мощі його згодом перенесено в рідний йому Єгипет. Після його мученицької кончини за заступництвом вмч. Мини сталося багато чудес. Одне з найвідоміших сталося в наші дні в містечку Ель Аламейн у Єгипті.

Назва Ель Аламейн утворена від арабської форми імені св. Міни. Там збереглися напівзруйновані стіни стародавнього храму вмч. Мини, на яких все ще видно фрески із зображенням різних чудес Святого. Є там і зображення вмч. Мини, що веде караван з верблюдами, який він врятував від загибелі.

Під час II Світової війни Греція опинилася у скрутному становищі. Її війська відважно і вельми успішно воювали проти армії Італії, але не змогли протистояти вторгненню німецьких загарбників, і Греція була окупована. Залишки грецької армії вдалися до втечі. Вони дійшли до Єгипту – батьківщини св. вмч. Мини, де утворили грецький батальйон у складі сил союзників і продовжували боротися за визволення своєї країни від германців.

Захопивши північноафриканські землі, гітлерівські війська на чолі з Роммелем дійшли до Ель Аламейна і зупинилися тут на ніч табором. Вони готувалися до штурму Александрії. Серця жителів Александрії здригалися при думці про те, що місто скоро впаде, і вони неминуче опиняться у владі окупантів. Для греків перемога Роммеля в Єгипті означала втрату залишків їхньої незалежної армії.

Але в хід подій втрутився св. вмч. Мина. Він заступився за єгиптян, греків, православних, коптів і навіть мусульман, які шанували його пам’ять, і, завдяки його заступництву, вони здобули перемогу в битві під Ель-Аламейном 1942 року. Ця перемога стала однією з найвідоміших подій усієї II Світової війни.

Опівночі, за кілька годин до початку битви, натовп вірян ясно побачив, як вмч. Мина вийшов зі своєї напівзруйнованої церкви, ведучи за собою караван верблюдів – точно так, як було зображено на стародавній фресці. Ворожі вартові не бачили його, і він безперешкодно пройшов у саму середину німецького табору. На непереможне німецьке військо напала незрозуміла, зовні нічим не зумовлена паніка, про причини якої досі гадають світські історики, які так і не знайшли жодного розумного пояснення цій події. Охоплені страхом і розгубленістю, війська Роммеля втекли під натиском союзних військ. Союзники переслідували їх і багатьох захопили в полон. З почуття вдячності і благоговіння перед дивом союзники віддали цю ділянку землі православному Патріархату Олександрії. Тут побудували новий храм і заснували монастир на честь св. великомученика Мини.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь великомученику Мине Котуанскому, глас 4

Я́ко Безпло́тным собесе́дника/ и страстоте́рпцем единовсе́льника,/ соше́дшеся ве́рою, Ми́но, восхваля́ем тя,/ ми́ра ми́рови испроси́// и душа́м на́шим ве́лия ми́лости.

Кондак великомученику Мине Котуанскому, глас 4

Во́инства исхити́ привре́меннаго/ и нетле́ннаго показа́ тя Небе́снаго о́бщника,/ страстоте́рпче Ми́но, Христо́с, Бог наш,// И́же му́чеников нетле́нный вене́ц.

Молитва великомученику Мине Котуанскому

О, страстоте́рпче святы́й му́чениче Ми́но! Взира́юще на ико́ну твою́ и помина́юще цельбы́, тобо́ю подава́емые всем, с ве́рою и благогове́инством к тебе́ притека́ющих, припа́даем ти и, прекло́нше коле́на серде́ц на́ших, от всея́ души́ на́шея мо́лим тя, бу́ди нам хода́тай пред Го́сподом и Спа́сом на́шим Иису́сом Христо́м о не́мощех на́ших, сопу́тствуй и утеша́й нас во вре́мя скорбе́й на́ших, да́руя нам па́мять о гресе́х на́ших, помога́й в напа́стех и треволне́ниях ми́ра сего́, и во всех бедах, в сей юдо́ли плаче́вней нас постига́ющих. Ами́нь.

Тропaрь с™aгw ми1ны, глaсъ д7:

Ћкw безплHтнымъ собесёдника и3 страстотeрпцємъ є3диновсeльника, сошeдшесz вёрою, ми1но, восхвалsемъ тS, ми1ра мjрови и3спроси2 и3 душaмъ нaшымъ вeліz млcти.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2:

В0инства и3схити2 приврeменнагw, и3 нетлённагw показa тz нбcнагw џбщника, страстотeрпче ми1но, хrт0съ бGъ нaшъ, и4же мч7никwвъ нетлённый вэнeцъ.

Ще в розробці