Житія святих,  Перехідне свято

Собор усіх преподобних отців, у подвигу просіявших

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 3-й день (перехідне святкування в суботу сирної седмиці)

На масляній у Сирну суботу звершується спомин усіх святих мужів і жон, які в пості просіяли і які преподобно жили. Як полководці заохочують своїх воїнів перед битвою спогадом про хоробрих і доблесних предків, котрі воювали, так і Церква прикладом святих подвижників зміцнює нас на подвиг духовний, щоб ми, дивлячись на їхнє гідне життя, наслідували їх у різних чеснотах і свідомо ухилялися від несправедливих справ і вчинків. Церква пропонує нам певний зразок: якщо і ми докладемо з преподобними старанність, то зможемо безперешкодно зробити все, що вони зробили, адже і святі були одного з нами єства.

Цього дня згадуються житія святих різних країн і народів, усіх тих, хто подвигом пісним увійшов до “раю солодощів”, насолоджуючись нині Небесним Царством.

Сирна субота – це особливий і єдиний день у році, коли звершується пам’ять усіх ченців, тому що “житіє пісне” – це синонім чернечого життя.