...
Житія святих,  Травень

Святий апостол Симон Зілот

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 10-й день / червня на 30-й день — Собор славних і всехвальних дванадцяти апостолів

Святий апостол Симон Зілот згаданий у списках дванадцяти апостолів у Євангеліях від Матфея, від Марка та від Луки, а також у Діяннях апостолів (Мф. 10:4; Мк. 3:18; Лк. 6:15; Діян. 1:13), проте відомо про нього небагато.

Походив Симон із Кани Галілейської. У Святому Письмі він називається Кананітом і Зілотом, щоб відрізнити його від Симона Петра. Прізвисько Зилот (грецькою «ζηλωτής») у перекладі з грецької означає «ревнитель», тобто благочестива людина, яка ревно дотримується іудейського закону. Іноді прозвище Зілот витлумачують у смислі прихильності до партії зилотів (зелотів) — активних борців проти римського панування. Інше його прізвисько, Кананіт (арамейською «Qan’ana»), за однією версією, вказує на його походження, як уродженця міста Кана; за іншою версією, це ім’я пояснюється виходячи із перекладу з арамейської: «ревнитель».

Передання іноді ототожнювало його з Симеоном, апостолом із числа семидесяти, «братом Господнім» (сином від першого шлюбу Іосифа), який став другим єпископом Єрусалима після страти Якова Праведного.

Перше чудо, яке звершив Спаситель — перетворення води на вино — сталося в будинку Симона (Ін. 2:1-11). Під час пиру гостям бракувало вина. Тоді Господь за заступництвом Пресвятої Богоматері перетворив воду на вино. Вражений дивом, Симон усім серцем і душею увірував у Господа Іісуса як обітованого Месію і, все залишивши, пішов за Ним.

У день П’ятидесятниці він прийняв разом з іншими апостолами дар Святого Духа. Святий апостол Симон проповідував вчення Христове в Іудеї, Єгипті, Лівії, Кіринеї та Британії. Згідно з переданням, святий апостол Симон прийняв мученицьку кончину на Чорноморському узбережжі Кавказу, імовірно, в Абхазії, у другій половині I століття. За іншою версією, його було вбито в Персії. Вважається, що Симон був усічений мечем або заживо розпиляний пилкою. Також існує передання, що його було розіп’ято на хресті.

Похований Симон Зілот у місті Нікопсії, місце розташування якого теж викликає суперечки. За деякими думками, це місто — нинішній Новий Афон в Абхазії; за іншими, воно знаходилося на місці нинішнього селища Новомихайлівського в Краснодарському краї. Згодом, у XIX столітті, на ймовірному місці подвигів апостола, поблизу Апсарської гори, було споруджено Новоафонський монастир Симона Кананіта. Нині мощі апостола перебувають під спудом Симоно-Кананітського храму в Новому Афоні, частина мощей перебуває в Німеччині (у базиліці апостола Андрія Первозванного в Кельні) і Ватикані (у соборі Святого Петра).

Святий апостол Симон Зілот вважається покровителем християнського подружжя, оскільки під час звершення таїнства Вінчання читається уривок про шлюб у Кані Галілейській.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь апостолу Симону Зилоту, глас 3

Апо́столе святы́й Си́моне,/ моли́ ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Кондак апостолу Симону Зилоту, глас 2

Изве́стно прему́дрости уче́ния в душа́х благоче́ствующих поло́жшаго/ во хвале́нии ублажи́м, я́ко Богоглаго́ливаго вси Си́мона:/ престо́лу бо сла́вы ны́не предстои́т и со Безпло́тными весели́тся,// моля́ся непреста́нно о всех нас.

Ще в розробці

Ще в розробці