Святитель Яків, єпископ Ростовський p1b39qcq6g186775h1l3q18qe6fm3
Житія святих,  Листопад

Святитель Яків, єпископ Ростовський

Місяця листопада на 27-й день

Святитель Яків, єпископ Ростовський, за місцевими переказами, прийняв постриг у Копирському на річці Ухтомі монастирі, за 80 кілометрів від Ростова. Тривалий час він був ігуменом цього монастиря, а 1385 року поставлений єпископом Ростовським за митрополита Пимена і великого князя Димитрія Донського.

Захищаючи засуджену на страту жінку, святитель, за прикладом Спасителя, велів кинути в неї перший камінь тому, хто вважає себе безгрішним, і відправив жінку на покаяння. Князь і ростовські бояри, незадоволені єпископським судом, вигнали святого Якова з Ростова. Вийшовши з міста, святитель підійшов до озера Неро, розстелив на воді свою святительську мантію, і, осінивши себе хресним знаменням, поплив на ній, як у човні, керований благодаттю Божою. Віддалившись від міста версти на півтори, святитель Яків вийшов на берег біля місця майбутнього монастиря. Князь і народ, розкаявшись, просили вибачення у святителя. Лагідний єпископ пробачив їх, але назад не повернувся.

На березі озера Неро він поставив собі келію і побудував невелику церкву на честь Зачаття праведної Анни Пресвятої Богородиці, започаткувавши Зачатіївський Яковлівський монастир. Помер святитель Яків тут же 27 листопада 1392 року.

Поширена думка, що святитель Яків боровся з іконоборчою єрессю якогось Маркіяна, що з’явилася в Ростові наприкінці XIV століття. Стародавнє житіє святителя не збереглося. Новітні агіографи стали брати відомості зі служби святителю Якову Ростовському. Однак служба, що збереглася у списках XVI-XVII ст., була складена шляхом запозичень зі служби на 6 лютого святителю Вуколу († бл. 100), який боровся з єретиком I століття Маркіяном, і зі служби святителю Стефану Сурозькому (VIII; пам’ять 15 грудня), який протистояв імператорові Костянтину Копроніму (741-775).

Тропарь святителям Ростовским, глас 4

Святи́телие прему́дрии,/ па́ствы ва́шея учи́телие богопросвеще́ннии,/ ве́ру ева́нгельскую в лю́дех преумно́жившии,/ любве́ Небе́сныя на земли́ достоподража́тельнии о́брази,/ лю́ди страны́ Росто́вския и Яросла́вския приобща́вшии спасе́нию,/ служи́телие вои́стинну Бо́жии/ и соприча́стницы апо́столов досто́йнии яви́лися есте́,/ Лео́нтие священному́чениче, Иса́ие, Игна́тие, Иа́кове, Фео́доре/ и златослове́сниче Ру́сский Дими́трие,/ Христа́ Бо́га моли́те/ о архиере́ех, на престо́ле ва́шем прее́мницех,/ о лю́дех, благоче́стно вас почита́ющих,/ о стране́ на́шей правосла́вней// и о всей Христо́вей Це́ркви.

Тропарь святителю Иакову, епископу Ростовскому, глас 4

Избра́н от ю́ности Бо́гови быв,/ святи́телю Иа́кове,/ сего́ ра́ди архиере́йства са́ном почте́н,/ упа́сл еси́ лю́ди, я́же тебе́ Бо́гом вруче́нныя,/ те́мже и по преставле́нии/ чуде́с дарова́ния от Бо́га прия́л еси́/ исцеля́ти разли́чныя недуги./ Моли́ о нас, соверша́юших честную па́мять твою́,// да тебе́ непреста́нно велича́ем.

Кондак святителям Ростовским, глас 4

Но́ваго Заве́та Бо́га с челове́ки храни́телие,/ ева́нгельских за́поведей исполни́телие,/ в до́брых де́лех соверше́ннии,/ святи́телие му́дрии, преподо́бнии и пра́веднии Богоно́снии,/ зе́млю Росто́вскую и Яросла́вскую/ облагоуха́вшии моли́твами,/ имену́емии вси и неимену́емии,/ явле́ннии и сокрове́ннии,/ предстоя́ще Живонача́льней Тро́ице,/ не отступа́йте от нас ду́хом/ и Боже́ственное милосе́рдие преклони́те к нам,/ да с дерзнове́нием сла́ву Вы́шних Бо́гу вси прино́сим,/ да пребу́дет на земли́ мир неруши́мый,/ любо́вь же и благоволе́ние// посреде́ всех челове́к.

Кондак святителю Иакову, епископу Ростовскому, глас 8

Я́ко архиере́ев сопресто́льник/ и святи́телем изря́дный побо́рник был еси́, святи́телю Иа́кове,/ непреста́нно сохраня́й оте́чество твое́, град же и лю́ди,/ тебе́ ве́рою почита́ющия и честны́м моще́м твои́м покланя́ющияся,// да велегла́сно тебе́ вопие́м:/ ра́дуйся, Иа́кове Богому́дре.

Молитва святителю Иакову, епископу Ростовскому

О, пречу́дне и преблаже́нне о́тче, святи́телю Христо́в Иа́кове! С ве́рою и любо́вию к тебе́ припа́дающе, мо́лим тя: огради́ нас святы́ми твои́ми моли́твами от вся́кия беды́, ско́рби и боле́зни, и от вся́каго пра́ведно дви́жимаго на нас гне́ва Бо́жия. Испроси́ нам ти́хое и безмяте́жное житие́, во вся́ком благоче́стии и чистоте́, и помози́ нам спасе́ние улучи́ти и Ца́рствия Небе́снаго дости́гнути. Ей, уго́дниче Бо́жий и засту́пниче наш! Не пре́зри усе́рднаго моле́ния сего́ на́шего, но при́зри на ны ми́лостивно и умоли́ о нас всеще́драго Человеколю́бца Бо́га, да не поги́бнем лю́те в беззако́ниих на́ших, но да сподо́бимся с тобо́ю и все́ми святы́ми сла́вити и воспева́ти всесвято́е и́мя Его́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание святителю Иакову, епископу Ростовскому

Велича́ем тя,/ святи́телю о́тче Иа́кове,/ и чтим святу́ю па́мять твою́,/ ты бо мо́лиши за нас// Христа́ Бо́га на́шего.

Тропaрь, глaсъ д7:

И#збрaнъ t ю4ности бGови бhвъ, с™и 1телю їaкwве, сегw 2 рaди ґрхіерeйства сaномъ почтeнъ, ўпaслъ є3си2 лю1ди, ±же тебЁ бGомъ вручє1нныz: тёмже и3 по преставлeніи чудeсъ даров†ніz t бGа пріsлъ є3си2 и3сцэлsти разли6чныz недyги: моли2 њ нaсъ, совершaющихъ честнyю пaмzть твою2, да тебE непрестaннw величaемъ.

Кондaкъ, глaсъ и7:

Ћкw ґрхіерeєвъ сопрест0льникъ и3 с™и1телємъ и3зрsдный поб0рникъ бhлъ є3си2, с™и1телю їaкwве: непрестaннw сохранsй nтeчество твоE, грaдъ же и3 лю1ди, тебE вёрою почитaющыz,
и3 честны6мъ мощeмъ твои6мъ покланsющыzсz, да велеглaснw тебЁ вопіeмъ: рaдуйсz, їaкwве бGомyдре.