Святитель Симеон Полоцький, єпископ Тверський p1dqrbfi6im98s6a1mp9p15v4o3
Житія святих,  Лютий

Святитель Симеон Полоцький, єпископ Тверський

Місяця лютого на 3-й день

У рукописних святцях Симеон, єпископ Тверський, поставлений між святими Руської Церкви. Літописи різних часів, говорячи про нього, називають його “преподобним єпископом”, чим показують у ньому подвижницьке, святе життя.

Блаженний Симеон був сьомим Полоцьким єпископом і першим єпископом Тверської єпархії. Походив він із роду князів Полоцьких. Кафедра святого спочатку була в Полоцьку, але ворожі напади і чвари литовських князів, убивство 1263 року Полоцького князя, його племінника, змусили переселитися до Твері. У той же самий час Тверський князь Ярослав Ярославович став великим князем Росії й улюблену ним Тверь обрав своїм престольним містом. Благовірний князь прийняв блаженного пастиря з усією любов’ю і наділив його Тверську кафедру багатими іменинами та угіддями.

Єпископ Симеон керував паствою як один із найкращих пастирів Церкви; своїми високими розумовими і моральними якостями душі він здобув загальну повагу. Літописець каже, що святитель той був “смислений зело і сильний у книгах Божественного Писання, учительний, доброчесний, убогих, сиріт і вдовиць жалував, і скривджених заступався, і ґвалтованих позбавляв”, без остраху говорив правду князям і вельможам. Пам’ятки давнини передають розмову св. Симеона з полоцьким князем Костянтином, який, бажаючи посміятися над своїм тіуном (суддею), за обідом запитав у святителя: “Де будуть тіуни на тому світі?” Симеон відповідав: “Тіун буде там же, де і князь”. Князю це не сподобалося, і він сказав: “Тіун судить неправедно, бере хабарі, мучить людей, а я що погане роблю?” Владика пояснив йому: “Якщо князь добрий і богобоязливий, жаліє людей, любить правду і поставить тіуна – людину добру і богобоязливу, розумну і правдолюбиву, то князь буде в раю і тіун його з ним. Якщо ж князь без страху Божого, не шкодує християн, не думає про сиріт і вдів і ставить начальника злого, нерозважливого, а тільки б доставляв йому гроші, пускає його, як голодного пса на падло, губити людей, то і князь буде в пеклі, і тіун його з ним. Кажу вам, князям і намісникам: утішайте сумних, позбавляйте слабких з руки сильних. Багаті ображають їх, і вони до вас приходять як до захисників добрих. Ви ж, князі й намісники, подібні дощовій хмарі, що пускає воду над морем, а не над землею спраглою. Ви тим даєте і допомагаєте, у яких багато срібла і золота, а не тим, які не мають ні пенязя; бідних віддаєте в рабство, а багатих наділяєте щедро”. Це вільне, безтрепетне викриття сильних землі, цю чисту свідомість вимог правди давнину руська вшанувала тим, що винесла його в загальні керівництва правосуддя.

За літописом, блаженний пастир 1271 року з любов’ю віддавав останню шану любові та поваги покійному благодійнику своєму великому князю Ярославу Ярославичу, який помер на шляху з Орди. Князя привезли до Твері для поховання. “Тверський єпископ Симеон здійснив над ним звичайний надгробний спів, і його поклали в соборному храмі св. Косьми і Даміана”. Юний княжий син Михайло († 1318; пам’ять 22 листопада/5 грудня) став виховуватися під керівництвом святителя.

У 1276 році пожежа винищила житлові будівлі міста Твері; винищені були всі храми, за винятком одного. Дбайливому святителю багато треба було вжити зусиль для побудови будинку святительського і храмів. У 1282 році знову була пожежа в Твері. Старий дерев’яний кафедральний храм св. Косьми і Даміана було розібрано, і на його місці 1285 року святитель заснував кам’яний кафедральний храм на честь Спасителя.

Якою сердечною відданістю і любов’ю св. Симеон користувався у своїх пасомих, можна бачити з такого: “1286 р. Литва повоева Тверскаго владики церковну волость Олешню та інша…” і пограбували їх. Тверитяни добровільно, самі собою кинулися за хижаками, наздогнали їх і відняли все награбоване. І князь, яким був святий Михаїл Ярославич, вжив усіх заходів, щоб новий собор будувався без уповільнення і зупинок, але міцний чудовий храм не міг бути збудований скоро. Святитель, відчуваючи, що за його старості не доживе він до освячення нового собору, і нудьгуючи без служіння на кафедрі, стільки втішного для сумної старості, освятив (у 1287 р.) в соборі, що будувався, рухомий престол, щоб молитися тут разом із паствою, поки може. А храм був освячений наступником його, єпископом Андрієм, 1290 року.

Святий Симеон помер 3 лютого 1289 року, у літописі під 1289 р. записано: “Преставися блаженний єпископ Симеон Тверський… і поклаша тіло його в церкві св. Спаса на правій стороні, лютого в 3-й день”.