...
Святитель Мелетій (Пігас), патріарх Олександрійський p1d2ugfkq5kso11vu1vb58ls1cq04
Житія святих,  Жовтень

Святитель Мелетій (Пігас), патріарх Олександрійський

Місяця жовтня на 13-й день

Святитель Мелетій Олександрійський (Мелетій Піґас, Піґа; грец. Μελέτιος Πηγάς) народився на острові Крит, між 1535 і 1540 pp.

Навчався у Венеції та Падуї; прийнявши чернецтво на батьківщині, відкрив при монастирі школу давньогрецької мови, яка набула великої популярності.

Згодом був настоятелем цього монастиря, митрополитом у Кірені.

У роки предстоятельства на Олександрійському престолі Сильвестра Мелетій був секретарем патріархату, після чого був обраний новим патріархом у 1590 році.

Зайнявши першосвятительську кафедру, перед владикою Мелетієм постала проблема величезної заборгованості перед султаном, а також прозелітизму з боку єзуїтів, проти якого він став на тверду позицію. Патріарх Мелетій також докладав зусиль для возз’єднання коптів у Єгипті та Абіссінії з Православною Церквою.

Все життя Мелетій Пігас провів у боротьбі з папством і унією, що готувалася; вимовив масу проповідей і повчань, що склали збірку бесід – στρόματα; беручи участь на Константинопольському соборі 1593 р., багато сприяв установі у Москві патріаршества.

Він також був у свій час охоронцем Вселенського патріаршого престолу.

Особливо гарячу участь Мелетій Пігас брав у справах православ’я Західної Русі та Польщі, з приводу яких їм написано більшість листів та послань. Переконуючи залишатися твердими у православ’ї, Мелетій Пігас писав до багатьох ревнителів просвітництва, наприклад, князя Острозького, Вишневецького, Четвертинського, а також до короля польського Сигізмунда III і до західноросійських братств. З приводу заснування у Москві патріаршества Мелетій Пігас писав цареві Феодору Іоанновичу, Борису Годунову, патріарху Йову.

Помер патріарх Мелетій (Пігас) у віці 52 років у 1601 р.

Святитель Мелетій був прославлений Олександрійською Православною Церквою, після чого рішенням Священного Синоду від 7 травня 2003 року його пам’ять було внесено до диптиху святих Руської Православної Церкви.

Знайшли помилку