Святитель Григорій, єпископ Акрагантійський Grigoriy Akragantiyskiy
Житія святих,  Листопад

Святитель Григорій, єпископ Акрагантійський

Місяця листопада на 23-й день

Святитель Григорій, єпископ Акрагантійський, народився на острові Сицилія, в селищі Преторія, недалеко від міста Акраганта, у благочестивій християнській родині. Володіючи рідкісними здібностями, хлопчик у 12-річному віці був поставлений у клірики і прослужив при Акрагантійській церкві 10 років. Одного разу юнакові з’явився Ангел Господній і сказав, що Бог благословив його намір відвідати Єрусалим.

В Єрусалимі святий був представлений патріарху Макарію, який висвятив його на диякона і благословив іти в монастир на Оливну гору. За рік святий Григорій пішов з обителі до старця-пустельника, який чотири роки наставляв його в духовній мудрості, смиренності та правилах чернечого життя, а потім благословив повернутися у світ.

Святий Григорій пробув деякий час в Єрусалимі, а потім вирушив до Константинополя в монастир в ім’я святих мучеників Сергія і Вакха. Обдарований і ревний чернець привернув до себе увагу патріарха Константинопольського Євтихія, за наполяганням якого Григорій взяв участь у діяннях П’ятого Вселенського Собору 553 року. Після паломництва до Риму до гробниць святих апостолів Петра і Павла святий оселився в грецькому монастирі святого Сави і почав мовчати.

У той час упокоївся єпископ Акрагантський, і папа Римський призначив на єпископське служіння святого Григорія, який мирно керував врученою йому від Бога паствою, був захисником знедолених, мудрим проповідником, чудотворцем-цілителем.

Однак у владики з’явилися недоброзичливці, які вирішили його обмовити: вони таємно провели в його покої підкуплену розпусницю, а потім перед народом вивели її і звинуватили святителя в смертному гріху перелюбства. Святого віддали під суд. Щойно на суді блудниця вимовила слова наклепу, з нею стався напад біснування. Тоді святителя звинуватили в чаклунстві. Владику ув’язнили в темницю. Покірливо переносив святий покарання, перебуваючи в постійній молитві, наставляючи і зцілюючи тих, хто відвідував його.

Через два роки до папи приїхав прозорливий старець, який не повірив доносу і упросив папу скликати Собор, щоб розібрати справу ще раз. Там святитель Григорій молитвою вигнав біса зі збожеволілої блудниці. Прийшовши до тями, вона відкрила Собору всю правду. Наклепників було осоромлено і засуджено. Владика Григорій з почестями повернувся на свою кафедру і, оточений любов’ю пастви, керував Церквою до своєї мирної кончини.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителям Амфилохию Иконийскому и Григорию Акрагантийскому, глас 4

Бо́же оте́ц на́ших,/ творя́й при́сно с на́ми по Твое́й кро́тости,/ не отста́ви ми́лость Твою́ от нас,/ но моли́твами их// в ми́ре упра́ви живо́т наш.

Тропaрь глaсъ д7:

Б9е nтє1цъ нaшихъ, творsй при1снw съ нaми по твоeй кр0тости, не tстaви млcть твою2 t нaсъ: но мл7твами и4хъ въ ми1рэ ўпрaви жив0тъ нaшъ.

Ще в розробці

Знайшли помилку