Святитель Герман, єпископ Паризький german par
Житія святих,  Травень

Святитель Герман, єпископ Паризький

Місяця травня на 28-й день

Святий Герман народився наприкінці V століття в місті Отені. Після закінчення навчання він пішов до одного зі своїх родичів, священника, і разом з ним 15 років вів благочестиве життя в подвигах, молитві та піднесенні псалмів. Слава про угодника Божого поширилася округою. Тоді єпископ Отенський висвятив його на священника, а потім призначив абатом знаменитого монастиря святого Симфоріана.

Суворість Германа була така, що іноді викликала невдоволення єпископа і коштувала йому одного разу тюремного ув’язнення. Але двері камери самі відчинилися перед ним, даючи можливість вийти з в’язниці, проте святий переступив її поріг лише коли отримав на те дозвіл.

Близько 555 року він був покликаний королем Гільдебертом на Паризьку кафедру. Навіть ставши єпископом, Герман не поступився суворості ні в способі життя, ні в одязі. До кінця днів він залишався ченцем і подвижником, прагнучи досконалого ангельського життя.

Святий пікся невтомно про спасіння свого народу. Його проповіді чудово підтверджувалися даром чудотворення, яким Господь у надлишку наділив Свого слугу. Молитвою єпископ зцілював калік і хворих, зцілював одержимих, яких залишав потім на кілька днів поруч із собою, молячись за них.

Слава про чудотворця поширилася повсюдно. Будь-який предмет, який благословив або до якого просто торкався святитель Герман, люди стали відправляти стражденним, а ті зцілювалися благодаттю Божою. Він не втомлювався роздавати милостиню, витрачаючи на це більшу частину коштів своєї Церкви. Якщо ж їх не вистачало, єпископ звертався по допомогу до короля Гільдеберта, який захоплювався святим після того, як був ним зцілений від важкої хвороби. Милосердя святителя Германа поширювалося на всіх – і добрих, і злих. Коли це було в його силах, він відпускав на волю в’язнів і звільняв рабів будь-якої національності. У його особі паризькі християни бачили свого відродженого покровителя – святого Діонісія (пам’ять 9 жовтня).

Герман заохочував шанування місцевих святих і особливо дбав про красу і гідність богослужінь: вважається, що велика кількість особливостей галліканської літургії того часу склалася під його впливом. За підтримки короля він заснував монастир Святого Хреста і святого Вікентія, відомий під ім’ям Сен-Жермен-де-Пре. Він закликав ченців монастиря святого Симфоріана дотримуватися статуту, що походив із Леринського монастиря. Будучи досконалим знавцем церковної традиції, святитель Герман ретельно оберігав мир і єдність Церкви Галлії. Його голос був вирішальним на Турському церковному соборі (566). Також єпископ скликав два церковні собори в Парижі (557; 573).

Після смерті Гільдеберта (558) Париж став столицею об’єднаного королівства Хлотаря. Він так само, як і його брат, шанував святого єпископа завдяки впливу своєї дружини святої Радегунди (пам’ять 13 серпня). Коли королева вирішила прийняти чернецтво в монастирі Святого Хреста, заснованому нею в Пуатьє, святитель Герман переконав короля не чинити перешкод її рішенню, а згодом підтримував Радегунду пастирськими настановами.

Після закінчення короткого правління Хлотаря (561) королівство знову поділили між чотирма його синами і племінниками: Гарібертом, Гунтрамном, Сігібертом і Гільпериком. Король Парижа Гаріберт був безбожником і нечестивою людиною, він грабував церкви і одружився з двома сестрами. Король знехтував своїм відлученням від Церкви, здійсненим єпископом, але незабаром Бог вразив смертю його й одну з його дружин.

Святитель Герман марно намагався примирити дружину Сигіберта Брунхільду з дружиною Гільперика Фредегундою. Після вбивства сестри Брунгільди за намовлянням Фредегунди (575) Сигіберт почав війну проти Гільперика. Вступивши до Парижа, він зустрівся зі святим єпископом, який намагався відмовити його від помсти, сказавши: “Хто риє яму братові своєму, сам у неї потрапить”. Але Сигіберт знехтував порадою і був убитий.

Будучи довгі роки миротворцем і зразковим пастирем, святитель Герман мирно упокоївся 28 травня 576 року і був похований у церкві свого монастиря в Парижі. Під час сильної пожежі, що спустошила Париж 585 року, єпископ з’явився, щоб звільнити з катівень в’язнів, які негайно сховалися при його усипальниці.