...
Святитель Герман, архієпископ Казанський p1ecg18ah7113f1eebb91shl1hj04
Житія святих,  Листопад

Святитель Герман, архієпископ Казанський

Місяця листопада на 6-й день / вересня на 25-й день – перенесення мощей / липня на 6-й день – друге перенесення мощей

Святитель Герман, архієпископ Казанський, жив у шістнадцятому столітті. Угодник Божий народився в місті Стариці, походив з давнього боярського роду Полевих. У молоді роки Григорій, так його звали в миру, прийняв постриг у Іосифо-Волоколамському монастирі від ігумена Гурія, який згодом став архієпископом Казанським. У монастирі святий займався книгописанням і був близький з преподобним Максимом Греком, який знаходився там в ув’язненні.

У 1551 році братія Старицького Успенського монастиря, дізнавшись про благочестя свого співвітчизника, обрала його архімандритом. Святий Герман з душепастирською ревністю дбав про благоустрій обителі – як зовнішній, так і внутрішній. Для ченців він був зразком смирення й лагідності.

Через два з половиною роки архімандрит Герман залишив Старицький монастир, передавши начальство в ньому своєму постриженику, іноку Іову, який згодом  став першим Патріархом Московським. Любов до відокремлених подвигів повернула його в рідний Волоколамський монастир, де святий Герман жив як простий чернець.

У 1555 році, після підкорення Казані, там була заснована архієрейська кафедра, на яку призначили архієпископом колишнього ігумена Волоколамського монастиря святителя Гурія. Йому було доручено влаштувати в місіонерських цілях Успенську обитель у місті Свіяжськ. Настоятелем нової обителі Успіння Пресвятої Богородиці за вказівкою святителя Гурія був призначений святий Герман. Був збудований кам’яний собор з дзвіницею і чернечі келії. Сам настоятель жив дуже скромно, у тісній келії під соборною дзвіницею. Святий Герман особливо дбав про збирання монастирської бібліотеки. Незабаром монастир прославився доброчинністю і став центром освіти Казанського краю. 12 березня 1564 року, після смерті святителя Гурія, святий Герман був посвячений у єпископа Казанського.

У 1566 році святителя Германа викликав до Москви Іван Грозний і наказав обрати на митрополичу кафедру. Святитель Герман спочатку відмовлявся. Цар не терпів заперечень, і святитель повинен був оселитися в митрополичих покоях до возведення в сан митрополита. Побачивши несправедливість із боку царського оточення, святитель Герман, спробував напоумити царя своїми порадами. “Ти ще не зведений на митрополію, а вже відбираєш у мене свободу”, – цар передав архієпископу через своїх улюбленців і наказав вигнати святителя Германа з митрополичого двору і тримати в Москві під наглядом.

Близько двох років пробув святитель в опалі і в листопаді 1567 року помер. Його поховали в церкві Святителя Миколая Гостунського. На прохання жителів міста Свіяжска, мощі святителя в 1592 році були перенесені з Москви у Свіяжський Успенський монастир.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Герману, архиепископу Казанскому, глас 4

От ю́ности и́го Христо́во усе́рдно восприи́м,/ бде́нными по́двиги поста́ и моли́твы, просла́вился еси́./ Отону́дуже призыва́ющу тя Бо́гу на служе́ние Це́ркви/ в новопросвеще́ннем ца́рстве Каза́нстем,/ вку́пе со святи́телем Гу́рием воззва́н был еси́,/ иде́же, я́ко первонача́льник созда́нной тобо́ю в гра́де Свия́жске оби́тели,/ и досто́йный первосвяти́телю прее́мник яви́лся еси́./ Ду́хом предстоя́ Престо́лу Влады́чню,/ моли́ся, святи́телю Ге́рмане, со святи́телем Гу́рием,/ правосла́вней па́стве во благоче́стии преспева́ти,// и тьме́ инове́рия све́том ве́ры разгна́тися.

Кондак святителю Герману, архиепископу Казанскому, глас 4

До́блестями преподо́бия и пра́вды/ вруче́нное тебе́ слове́сное ста́до озаря́я,/ и на зла́чных Сло́ва Христо́ва па́житях пита́я,/ на пра́вый путь за́поведей Госпо́дних/ си́лою ду́ха твоего́ наставля́л еси́ е́./ Те́мже и ны́не осеня́емое цельбоно́сными чудотворе́нии твои́ми,/ в святу́ю па́мять твою́, зове́м тебе́:/ не преста́й, святи́телю, предста́тельствовати/ пред Пастыренача́льником о ста́де твое́м,/ я́ко па́ствы твоея́ утвержде́ние,// и су́щим по тебе́ святи́телем удобре́ние.

Молитва святителю Герману, архиепископу Казанскому

О, святи́телю Христо́в Ге́рмане, богому́дрый оби́тели сея́ основа́телю, духо́вный и́ночествующих вождю́, приме́ром Христоподража́тельной жи́зни твоея́ всех ве́рных и в жи́зни и по кончи́не твое́й наставля́ющий! К тебе́ прибега́ем и тебе́ усе́рдно мо́лим: соде́лай святы́ми твои́ми моли́твами, да и мы благода́тию Бо́жиею сози́ждемся во оби́тель Ду́ха Свята́го, после́дованием жи́зни твое́й вообража́емся во о́браз Христо́в, во о́браз преподо́бия и пра́вды, и осеня́емы си́лою благоприя́тных моли́тв твои́х, прино́сим плоды́ благи́х дел, благоугожда́юще Го́споду, да тщи́мся ходи́ти во све́те лица́ Его́, па́че всего́ люби́ти Его́ и исполня́ти святу́ю во́лю Его́, служи́ти во бла́го бли́жних на́ших и всеме́рно соде́ловати спасе́ние свое́, на пути́ многопреме́нчивой жи́зни, терпе́нием вся́кой тесноты́, скорбе́й, лише́ний. А да́бы возмо́щи нам понести́ благо́е и́го Христо́во, моли́, свя́тче Бо́жий, о укрепле́нии не́мощи на́шей по́мощию свы́ше, да изба́вит нас Госпо́дь от враг ви́димых и неви́димых, от о́гненнаго и во́днаго потребле́ния, от неблагорастворе́ния возду́ха и тлетво́рных ветр, а па́че от душепа́губнаго пла́мене, потопле́ния и обурева́ния страсте́й наших, да, под кро́вом бла́гости и милосе́рдия Бо́жия, ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м, жду́ще блаже́наго явле́ния Го́спода и Спа́са на́шего Иису́са Христа́, Ему́же со Отце́м и Святы́м Его́ Ду́хом честь и сла́ва во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание святителю Герману, архиепископу Казанскому

Велича́ем тя́, святи́телю о́тче Ге́рмане, и чти́м святу́ю па́мять твою́, ты́ бо мо́лиши за на́с Христа́ Бо́га на́шего.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку