Святитель Герман, архієпископ Казанський
Місяця листопада на 6-й день / вересня на 25-й день – перенесення мощів
Святитель Герман, архієпископ Казанський, жив у шістнадцятому столітті. Угодник Божий народився в місті Стариці, походив з давнього боярського роду Полевих. У молоді роки Григорій, так його звали в миру, прийняв постриг у Іосифо-Волоколамському монастирі від ігумена Гурія, який згодом став архієпископом Казанським. У монастирі святий займався книгописанням і був близький з преподобним Максимом Греком, який знаходився там в ув’язненні.
У 1551 році братія Старицького Успенського монастиря, дізнавшись про благочестя свого співвітчизника, обрала його архімандритом. Святий Герман з душпастирською ревністю дбав про благоустрій обителі – як зовнішній, так і внутрішній. Для ченців він був зразком смирення й лагідності.
Через два з половиною роки архімандрит Герман залишив Старицький монастир, передавши начальство в ньому своєму постриженику, іноку Іову, який згодом став першим Патріархом Московським. Любов до відокремлених подвигів повернула його в рідний Волоколамський монастир, де святий Герман жив як простий чернець.
У 1555 році, після підкорення Казані, там була заснована архієрейська кафедра, на яку призначили архієпископом колишнього ігумена Волоколамського монастиря святителя Гурія. Йому було доручено влаштувати в місіонерських цілях Успенську обитель у місті Свіяжськ. Настоятелем нової обителі Успіння Пресвятої Богородиці за вказівкою святителя Гурія був призначений святий Герман. Був збудований кам’яний собор з дзвіницею і чернечі келії. Сам настоятель жив дуже скромно, у тісній келії під соборною дзвіницею. Святий Герман особливо дбав про збирання монастирської бібліотеки. Незабаром монастир прославився доброчинністю і став центром освіти Казанського краю. 12 березня 1564 року, після смерті святителя Гурія, святий Герман був посвячений у єпископа Казанського.
У 1566 році святителя Германа викликав до Москви Іван Грозний і наказав обрати на митрополичу кафедру. Святитель Герман спочатку відмовлявся. Цар не терпів заперечень, і святитель повинен був оселитися в митрополичих покоях до возведення в сан митрополита. Побачивши несправедливість із боку царського оточення, святитель Герман, спробував напоумити царя своїми порадами. “Ти ще не зведений на митрополію, а вже відбираєш у мене свободу”, – цар передав архієпископу через своїх улюбленців і наказав вигнати святителя Германа з митрополичого двору і тримати в Москві під наглядом.
Близько двох років пробув святитель в опалі і в листопаді 1567 року помер. Його поховали в церкві Святителя Миколая Гостунського. На прохання жителів міста Свіяжска, мощі святителя в 1592 році були перенесені з Москви у Свіяжський Успенський монастир.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь святителю Герману, архиепископу Казанскому, глас 4
От ю́ности и́го Христо́во усе́рдно восприи́м,/ бде́нными по́двиги поста́ и моли́твы, просла́вился еси́./ Отону́дуже призыва́ющу тя Бо́гу на служе́ние Це́ркви/ в новопросвеще́ннем ца́рстве Каза́нстем,/ вку́пе со святи́телем Гу́рием воззва́н был еси́,/ иде́же, я́ко первонача́льник созда́нной тобо́ю в гра́де Свия́жске оби́тели,/ и досто́йный первосвяти́телю прее́мник яви́лся еси́./ Ду́хом предстоя́ Престо́лу Влады́чню,/ моли́ся, святи́телю Ге́рмане, со святи́телем Гу́рием,/ правосла́вней па́стве во благоче́стии преспева́ти,// и тьме́ инове́рия све́том ве́ры разгна́тися.
Кондак святителю Герману, архиепископу Казанскому, глас 4
Молитва святителю Герману, архиепископу Казанскому
Величание святителю Герману, архиепископу Казанскому
Велича́ем тя́, святи́телю о́тче Ге́рмане, и чти́м святу́ю па́мять твою́, ты́ бо мо́лиши за на́с Христа́ Бо́га на́шего.
Ще в розробці
Ще в розробці