...
Святитель Фулвіан, єпископ Ефіопський, князь 63c17b9cec4c5937393411
Житія святих,  Листопад

Святитель Фулвіан, єпископ Ефіопський, князь

Місяця листопада на 16-й день

Святий апостол і євангеліст Матфей, іменований також Левієм (Мк. 2:14; Лк. 5:27), обійшов із благовістям Сирію, Мідію, Персію, Парфію, закінчивши свої проповідницькі праці мученицькою кончиною в Ефіопії. Країна ця була населена племенами канібалів із грубими звичаями та віруваннями. Святий апостол Матфей своєю проповіддю тут звернув кількох ідолопоклонників до віри в Христа, заснував Церкву і збудував храм у місті Мирмени і поставив у ній єпископом свого супутника на ім’я Платон.

Коли святий апостол старанно просив Бога про звернення ефіопів, під час молитви явився йому Сам Господь в образі юнака і, давши жезло, наказав поставити його біля дверей храму. Господь сказав, що з цього жезла виросте дерево і приноситиме плоди, а від кореня його витікатиме джерело води. Омившись у воді і скуштувавши плодів, ефіопи змінять свою дику вдачу і стануть добрими і лагідними.

Коли святий апостол ніс жезло до храму, то зустрів на шляху дружину та сина правителя цієї країни Фулвіана, одержимих нечистим духом. Святий апостол Іменем Ісуса Христа зцілив їх. Це диво звернуло до Господа ще багато поган. Але пан не хотів, щоб його піддані стали християнами і перестали поклонятися язичницьким богам. Він звинуватив апостола в чаклунстві і наказав стратити його. Святого Матфея поклали обличчям униз, засипали хмизом і підпалили. Коли багаття розгорілося, всі побачили, що вогонь не шкодить святому Матфею. Тоді Фулвіан наказав додати хмизу в багаття, облив його смолою, а навколо вогнища, поставити 12 ідолів. Але полум’я розтопило ідолів і обпалило Фулвіана. Переляканий єфіоп звернувся до святого з благанням про пощаду, і, за молитвою мученика, полум’я вляглося. Тіло святого апостола залишилося неушкодженим, а він відійшов до Господа († 60).

Імператор Фулвіан гірко розкаявся в скоєному, але своїх сумнівів ще не залишив. За його наказом, тіло святого Матвія поклали в залізну труну і кинули в море. При цьому Фулвіан сказав, що якщо Бог Матфея збереже тіло апостола у воді, як зберіг його у вогні, слід поклонятися цьому Єдиному Істинному Богу.

Тієї ж ночі єпископу Платону в сонному видінні з’явився апостол Матвій, наказав йому йти з кліром на берег моря і знайти там його тіло. Разом з єпископом на берег моря прийшов і правитель Фулвіан зі своєю свитою. Винесена хвилею труна була з честю перенесена до храму, побудованого апостолом. Тоді Фулвіан попросив у святого апостола Матвія прощення, після чого єпископ Платон хрестив його з ім’ям Матвій, яке дав йому, підкоряючись наказу Божому. Незабаром святий Фулвіан-Матфей відмовився від влади і став пресвітером. Після смерті єпископа Платона йому з’явився апостол Матвій і сповіщав очолити Єфіопську Церкву. Прийнявши єпископство, святий Матфей-Фулвіан багато працював у проповіді Слова Божого, продовжуючи справу свого небесного покровителя.

Знайшли помилку