Житія святих,  Лютий

Святитель Флавіан сповідник, патріарх Царгородський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 18-й день (перехідне)

Святитель Флавіан сповідник, патріарх Царгородський, обіймав кафедру за святого Константинопольського царя Феодосія Молодшого (408-450) і його сестри благовірної цариці Пульхерії († 453; пам’ять 10 вересня). Спочатку він був пресвітером і сосудохранителем у Соборній церкві. На патріарший престол він був возведений після смерті святого патріарха Прокла († 447; пам’ять 20 листопада). У цей період історії внутрішні смути і єресі роздирали церковну єдність. У 448 році святитель Флавіан скликав Помісний Собор у Константинополі для розгляду єресі Євтихія, який стверджував одне єство в Господі Іісусі Христі. Наполегливий у своїй омані, єретик Євтихій був відлучений від Церкви і позбавлений сану. У єретика був могутній покровитель в особі Хрисафія, наближеного до імператора євнуха. Хрисафій інтригами схилив на бік Євтихія Діоскора, єпископа Александрійського, і домігся від імператора дозволу на скликання в Ефесі собору, що отримав згодом назву розбійницького. На розбійницькому соборі головував Діоскор, який домігся погрозами і силою виправдання єретика Євтихія та засудження святого патріарха Флавіана. Святий Флавіан на засіданні собору був жорстоко побитий зухвалими ченцями під проводом якогось Варсуми. Навіть сам нечестивий голова розбійницького собору єретик Діоскор взяв участь у цьому побитті. Після цього на святителя Флавіана було покладено важкі вериги, і він засуджений був на вигнання до Ефеса. Однак Господь припинив його подальші страждання, пославши йому смерть († у серпні 449 або 459). Благовірна цариця Пульхерія пішла з палацу. Незабаром відкрилися інтриги Хрисафія. Імператор його усунув, а свою сестру святу Пульхерію знову наблизив. Її стараннями мощі святителя патріарха Флавіана були з честю перенесені з Ефеса до Константинополя.