Святитель Феодор, архієпископ Ростовський p1eb8gra1q3u81pal19c081kkeo3
Житія святих,  Листопад

Святитель Феодор, архієпископ Ростовський

Місяця листопада на 28-й день

Святитель Феодор, архієпископ Ростовський, в миру Іван, був сином Стефана (рідного брата Преподобного Сергія Радонезького), який займав важливу посаду при радонезькому князі Андрії Іоанновичі.

Овдовівши, Стефан прийняв чернецтво і разом з 12-річним сином прийшов у монастир до Преподобного Сергія, який, передбачивши подвижницьке життя отрока Іоанна, постриг його з ім’ям Феодор, а після досягнення належного віку благословив на пресвітерський сан.

З благословення Преподобного Сергія, на березі річки Москви, на місці, званому Симонове, святий Феодор побудував церкву на честь Різдва Пресвятої Богородиці і заснував обитель. Незабаром монастир став залучати безліч народу, і святий Феодор, побудувавши келію в п’яти верстах від Московського Кремля, став подвизатися у нових працях. Сюди зібралися до нього учні.

Своїм доброчесним життям і строгим подвижництвом святий Феодор здобув популярність у Москві. Святий митрополит Алексій звів його в сан ігумена, а великий князь Димитрій Донський обрав його своїм духівником.

У справах руської митрополії святий Феодор кілька разів їздив до Патріарха Констанинопольского. У свою першу поїздку в 1384 році він отримав від Патріарха Ніла сан архімандрита; в 1387 році він був висвячений на архієпископа і зайняв Ростовську кафедру.

Будучи ігуменом та архімандритом Симонівського монастиря і незважаючи на зайнятість загальноцерковними справами, святитель Феодор неослабно керував монастирським життям і серед учнів своїх виховав багатьох великих і славних подвижників.

У Симонівському монастирі прийняли постриг ченці Кирило і Ферапонт – майбутні засновники двох відомих Білозерських монастирів, Кирилівського та Ферапонтівського. Відомо також, що святитель Феодор займався іконописом і прикрасив іконами свого письма Симонівську обитель та багато московських церков.

У Ростові архієпископ Феодор заснував Різдвяний дівочий монастир. Блаженний спочинок святителя настав 28 листопада 1394 року. Мощі його знаходяться в ростовському Успенському соборі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Феодору, архиепископу Ростовскому, глас 4

От ю́ности твоея́ до́бре воспита́вся труда́ми,/ воздержа́нием, посто́м и моли́твами,/ чисту́ и непоро́чну сотвори́л еси́ ду́шу твою́./ Сего́ ра́ди на престо́л святи́тельства сел еси́/ и, я́ко звезда́ многосве́тлая, просвеща́я ве́рных сердца́/ заря́ми чуде́с твои́х, о́тче наш святи́телю Фео́доре,// и ны́не моли́ Христа́ Бо́га, да спасе́т ду́ши на́ша.

Ин тропарь святителю Феодору, архиепископу Ростовскому, глас 5

От ю́ности, прему́дре, приле́жно подвиза́вся,/ и извеще́нием Свята́го Ду́ха/ превели́кую оби́тель воздви́же Пресвя́тей Богоро́дице/ в похвалу́ Рождества́ Ея́,/ струя́ми же слез твои́х безпло́тныя враги́ погрузи́л еси́/ и жития́ твоего́ целому́дрием со а́нгельскими ли́ки совокупи́вся,/ преподо́бне о́тче Фео́доре,// с ни́миже Христа́ Бо́га моли́/ спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак святителю Феодору, архиепископу Ростовскому, глас 2

В моли́твах Го́сподеви предстоя́,/ я́коже кре́пкий адама́нт во у́твари,/ по вся дни и но́щи пред лице́м Бо́жиим светя́ся моли́твами,/ и́хже ра́ди трудо́в Незаходи́маго Све́та сподо́бився,/ но, я́ко име́я дерзнове́ние/ к ро́ждшемуся от Святы́я Де́вы Христу́ Бо́гу на́шему,// Его́же моли́ непреста́нно о всех нас.

Величание святителю Феодору, архиепископу Ростовскому

Велича́ем тя,/ святи́телю о́тче Фео́доре,/ и чтим святу́ю па́мять твою́,/ ты бо мо́лиши за нас// Христа́ Бо́га на́шего.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку