Житія святих,  Лютий

Святитель Агапіт, єпископ Синадський (Фригійський)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 18-й день (перехідне)

Святитель Агапіт сповідник, єпископ Синадський, народився в Каппадокії за правління імператорів Діоклітіана (284-305) і Максиміана (284-305). Батьки його були християнами. З молодих років він прагнув чернечого життя і вступив до монастиря, де подвизався в пості, молитвах і служінні всім братам обителі.

Господь сподобив святого Агапіта дару чудотворіння. Імператору Лікінію (307-324) стало відомо, що чернець Агапіт має велику фізичну силу, і він розпорядився всупереч бажанню святого визначити його на військову службу.

Під час гоніння на християн, розпочатого Лікінієм, святий Агапіт приєднався до святих мучеників Віктора, Дорофея, Феодули та Агріппи, був поранений списом, але залишився живий. Після смерті імператора Лікінія він отримав можливість звільнитися від військової служби. Святому рівноапостольному царю Константину Великому (306-337) стало відомо, що за молитвою святого Агапіта відбуваються зцілення. Він послав до нього свого хворого слугу, який отримав зцілення. Імператор хотів щедро нагородити Агапіта, але той просив тільки одного, щоб йому було дозволено залишити військову службу і повернутися у свій монастир. Дозвіл було отримано, і він з радістю повернувся до обителі.

Незабаром після цього Синадський єпископ покликав до себе святого Агапіта і висвятив у сан пресвітера. Після смерті єпископа духовенством і всім народом святий Агапіт був одностайно обраний на кафедру єпископа Синадського. Новий святитель мудро керував своєю паствою, наставляючи її в православній вірі та доброчесному житті. За молитвами його відбувалися численні чудеса. Помер святитель мирно.