Священомученик Тимофій Ізотов
Місяця лютого на 3-й день
Священномученик Тимофей родился в 1875 году в городе Симферополе Таврической губернии в семье садовника Спиридона Изотова. Образование он получил в церковно-приходской школе. Трудно теперь установить, почему Тимофей избрал путь служения Богу, но в 1909 году, когда ему было уже тридцать четыре года, он поступил псаломщиком в кафедральный собор в Симферополе. В 1912 году за беспорочную жизнь и усердие по службе Тимофей Спиридонович был рукоположен во диакона и служил в кафедральном соборе. В 1916 году он был назначен в аутскую церковь города Ялты, а в 1921 году переведен в храм Всех святых в городе Симферополе.
В 1922 году диакон Тимофей был арестован по обвинению в сопротивлении изъятию церковных ценностей. В обвинительном документе власти писали: «Духовенство всячески старалось противодействовать изъятию, затягивало работу, отказываясь помочь снять ризы с икон и ссылаясь на принадлежность последних прихожанам, но оправдательных документов не представило».
Диакон Тимофей был обвинен «в соучастии в сокрытии церковных ценностей и ведении пассивной обороны против изъятия». Однако «за недостатком улик» дело было прекращено, и он был освобожден.
В 1928 году диакон Тимофей был рукоположен во священника ко храму села Ново-Павловка. В сентябре 1936 года он был переведен служить в храм великомученика Феодора Стратилата в город Алушту, где и сподобил его Господь принять крест исповедничества.
Зимой 1938 года власти сделали попытку расколоть церковную общину, уговорив некоторых людей уйти из нее, но община не распалась, и храм закрыть не удалось. Тогда 8 февраля 1938 года помощник оперуполномоченного районного отделения НКВД выписал постановление на арест священника, и в тот же день отец Тимофей был арестован. Все следственное дело было проведено за три дня. Следователь спросил священника:
– Вас заарештовано за проведену вами контрреволюційну діяльність і контрреволюційну агітацію, спрямовану проти радянської влади. Ви визнаєте це?
– Ні, я цього не визнаю, оскільки я контрреволюційної роботи не проводив.
– Квартира церковного старости слугувала для вас підпільною церквою, де ви здійснювали релігійні обряди: хрещення дітей, відправляли молебні тощо. Ви підтверджуєте це?
– Підтверджую, квартира церковної старости справді була церквою вдома, де я здійснював хрещення дітей, але інших треб я не здійснював…
– 19 січня 1938 року після закінчення обідні ви вийшли в церкві на амвон… Ви говорили: “Громадяни парафіяни, з нашої релігійної двадцятки пішли деякі члени… вони продалися антихристу і хочуть підірвати нашу громаду, але це їм не вдасться. Я думаю, що віруючі парафіяни не допустять розвалити нашу громаду”. Ви підтверджуєте це?
– 19 січня 1938 року я дійсно вийшов після обідні на амвон і, звертаючись до парафіян, сказав: “Парафіяни, з нашої двадцятки пішли деякі члени… вони хочуть підірвати нашу громаду, у них вселився диявольський дух, диявол робить свою справу, але це їм не вдасться, громада існувати буде. Треба поповнити двадцятку, у мене є п’ятеро людей, які бажають записатися до двадцятки, але вони скажуть самі народу”.
– Обвинувачений Тимофій Спиридонович Ізотов, чи визнаєте ви себе винним у скоєному вами злочині, що ви, використовуючи своє становище служителя релігійного культу, проводили контрреволюційну агітацію, спрямовану проти радянської влади, і контрреволюційну діяльність у церкві?
– Я здійснював удома у церковного старости релігійні треби: хрещення дітей – і закликав народ не слухати членів двадцятки, які продалися дияволу і бажали розвалити нашу релігійну громаду. В іншому винним себе не визнаю.
– 12 грудня 1937 року, у день виборів до Верховної Ради СРСР, ви, як служитель релігійного культу, з метою зірвати вибори цілий день проводили релігійну службу, відволікаючи цим виборців. Ви визнаєте це?
– Я дійсно служив у день виборів 12 грудня 1937 року, але робив це не з метою зірвати вибори до Верховної Ради СРСР, а за своїми обов’язками…
Заарештований священик утримувався в камері попереднього ув’язнення при Алуштинському відділенні міліції. Як і в давнину під час гонінь, християн звинувачували у злочинах проти держави. Священик Тимофій Ізотов був звинувачений у тому, що він нібито “створив контрреволюційну групу з членів церковної двадцятки… проводив контрреволюційну релігійну пропаганду з метою залучення населення до релігійної громади. У день виборів до Верховної Ради… з шостої ранку до пізньої ночі проводив богослужіння в церкві”.
15 лютого 1938 року трійка НКВС засудила його до розстрілу. Священик Тимофій Ізотов був розстріляний у місті Сімферополі і похований у спільній безвісній могилі.