Священомученик Павло Кушніков, пресвітер Sviashchennomuchenyk Pavlo Kushnikov
Житія святих,  Лютий

Священомученик Павло Кушніков, пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 22-й день – Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / лютого на 23-й день (перехідне)

Священик Павло Олександрович Кушніков народився 16 грудня 1880 року в сім’ї священника Спасо-Преображенської Моденської церкви Устюженського повіту Новгородської губернії.

У 1905 році закінчив Новгородську духовну семінарію. Працював учителем церковно-парафіяльних шкіл. У 1913 році був висвячений у сан диякона і священника та призначений на служіння до Бєльської церкви Устюженського повіту, де був кліриком наступні п’ять років – до своєї кончини.

У роки Першої світової війни і революції священнослужитель дбав не лише про духовно-моральне благополуччя і здоров’я своєї пастви, а й про забезпечення пасомих продовольством. З цією метою він створив парафіяльну громадську споживчу крамницю, яка розподіляла харчові продукти між жителями парафії.

1917 року деякі із парафіян написали на нього донос в Устюженський повітовий комісаріат. Йому висунули обвинувачення в пропаганді непокори новому уряду, проте за підсумками розслідування отця Павла виправдали.

22 лютого 1918 року його несподівано заарештували два делегати від Устюзького виконавчого комітету, його звинуватили в приховуванні зброї для “білогвардійців”, хоча під час обшуку нічого не було виявлено. 23 лютого (за старим стилем) отця Павла вивели за село Бєльське до болота і застрелили.

Про його подвиг свідчив митрополит Новгородський і Староруський Арсеній (Стадницький), головуючи на засіданні Церковного Собору 9 квітня 1918 року. 20 вересня 1918 року на останньому засіданні Собору секретар Собору В. П. Шеїн (майбутній святий преподобномученик Сергій) у своїй доповіді “про гоніння на Церкву і про нових мучеників” серед священнослужителів, “постраждалих за віру і Церкву”, згадав священника Павла Кушнікова.