...
Житія святих,  Травень

Священомученик Ферапонт, єпископ Сардійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 27-й день

Священномученик Ферапонт, єпископ Сардійський (місто Сардіс, або Сарди, знаходилося в малоазійській області Лідії), постраждав за Христа в III столітті. Звершуючи своє святительське служіння, святий Ферапонт просвітив світлом християнської віри та охрестив багатьох язичників-еллінів. За це він постав перед судом правителя Юліана і безстрашно оголосив себе християнським єпископом.

Його кинули до в’язниці, де довгий час мучили голодом і спрагою, потім піддали жорстоким катуванням, але муки не похитнули мужнього сповідництва святителя. В кайданах святого повели до міста Синаон у Фригії, а звідти повели до Анкіри. У цих містах його знову катували.

Потім святого Ферапонта привели до річки Астале, оголеного розтягнули хрестоподібно на землі, прив’язавши до чотирьох кілків, вбитих у землю, і жорстоко побили. Після цього катування страстотерпця Христового привели до меж Саталійської єпископії, що підпорядковувалася Сардійській митрополії, і тут після довгих побиттів святитель Ферапонт закінчив свій мученицький подвиг.

Сухі кілки, до яких був прив’язаний святий і які увібрали в себе його кров дали зелені паростки і виросли у великі дерева, листя яких набуло цілющих властивостей і багатьом людям давало благодатні зцілення.