Священномученик Євгеній Єлоховський, пресвітер p1avrdqi9msqo135d1643ti5f324
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Євгеній Єлоховський, пресвітер

Місяця жовтня на 16-й день.

Митрофорний протоієрей Євген Андрійович Єлховський народився 26 лютого 1869 року в селі Пустоша Судогодського повіту Володимирської губернії, нині Шатурського району Московської області, і походив із сім’ї псаломщика. У віці 5 років він втратив матір, його виховувала няня Мотрона Прокопівна. Євген Андрійович закінчив Володимирське Духовне Училище (1885 року) і Володимирську Духовну Семінарію (1891 року), після чого в 1891-1895 роках був учителем у народній школі при Уршельській кришталевій фабриці (територія сучасного селища Уршельський Гусь-Хрустального району Володимирської області).

19 листопада 1895 року Євгена Єлховського висвятили на диякона, а 21 листопада – на ієрея до храмів у Рибній слободі міста Переславля-Залеського – Введенського і Сорокасвятського (в ім’я Сорока мучеників Севастійських), які розташовані по обидва береги гирла річки Трубіж. Отець Євген був законовчителем у місцевих церковнопарафіяльних школах, а також членом повітового відділення Володимирської єпархіальної училищної ради. З жовтня 1907 року за клопотанням ігумені отець Євген служив у переславль-залеському в ім’я свт. Миколая Чудотворця жіночому монастирі та був закономірним учителем у монастирській церковнопарафіяльній школі. У 1920 році його заарештували, але незабаром відпустили. У 1923 році, після закриття монастиря, майбутній священномученик служив у Благовіщенському храмі колишнього Миколаївського монастиря, який став парафіяльним, а з квітня 1924 року – одночасно в Спасо-Преображенському соборі Переславля-Залеського. Після їх закриття служив у церкві в ім’я митрополита Петра. У липні 1924 року Патріархом св. Тихоном висвячений у сан протоієрея, пізніше нагороджений митрою. Отець Євген був знавцем і любителем церковного співу, у всіх храмах, де служив, створював прекрасні церковні хори. Ще семінаристом у рідному селі Пустоша він, навчивши селян співу, склав церковний хор.

У вересні 1930 року протоієрея Євгена Єлховського заарештували, він перебував у в’язниці міста Александрова, у грудні того ж року його звільнили. 18 жовтня 1937 року Переславським райвідділом НКВС заарештований у справі благочинного міста Переславля-Залеського протоієрея Л. І. Гіляревського. Був відправлений до в’язниці в Ярославль. Отця Євгена звинуватили в приналежності до “антирадянської церковно-монархічної організації”. Провини за собою він не визнав. 27 жовтня 1937 року Особою трійкою УНКВС у Ярославській області протоієрея Євгена Єлховського було засуджено до розстрілу, і 29 жовтня його розстріляли. Місця розстрілу і поховання батюшки достеменно невідомі, найімовірніше, вони розташовані поблизу села Селіфонтове Ярославського району. Священномученика Євгена прославив Архієрейський ювілейний Собор 2000 року.

Тропарь священномученику Евгению Елховскому, глас 4

Житие праведно проходя,/ Духа Святаго сосуд избранный явился еси,/ смиренномудрием и простотою нрава украшен / всякою добродетелию обогатися славне,/ явил еси благородие и светлость души своея,/ ихже ради к мученическому лику причте тя Христос,/ доблестию страданий своих утверждаеши верных сердца,/ священномучениче Евгение,/ моли спастися душам нашим.

Кондак священномученику Евгению Елховскому, глас 6

Правыя веры доблий подвижниче,/ и словес Евангельских добрый учителю,/ яко истинный воин Христов подвигом добре подвизался еси,/ и жития течение достойно совершил еси,/ сеянием словес божественных и кровию своею многия плоды Богу принесл еси,/ и данный ти талант умножил еси,/ сего ради обрел еси воздаяние трудов твоих,/ и венец светел от Спаса прияв,/ священномучениче Евгение,/ священства правило и похвало,// соблюдай нас от всякого зла твоими к Богу молитвами.

Молитва священномученику Евгению Елховскому

О, преславный и избранный священномучениче Христов, Евгение, града Переславля и всея земли Ростово-Ярославския украшение!
Ты во дни земнаго жития своего в священстве усердно Богу послужил еси и паству вверенною тебе неленностно в заповедях Божиих ходити наставлял еси. Еще же душевным благородством, житием благоговейным просиял еси и благодатию Святаго Духа исполнился еси.
Егда же прииде на землю нашу неверия и безбожия лета, ты верою и терпением препоясався и оружием креста вооружився, неистовство безбожных мужески обличил еси и служение Церкви Христовой не оставил еси. Сего ради многообразныя страдания, поругания, раны и смерть претерпев, ныне радуяся престолу Вседержителя во славе предстоиши.
Несть убо святым Божиим смерть, но преставление от печальнейших на радость и упокоение, и на дерзновенное предстательство пред Богом за верно почитающих их. Сего ради к тебе яко к отцу чадолюбивому припадаем и усердно молим, сохрани град сей егоже возлюбил еси и обитель сию в ней же трудился еси от глада, пожара и злых человек. Живущия же в ней соблюди от падений греховных и от всех наветов диавольских. Всех же почитаюших тя во благочестии и истиной вере утверди, и любовь к Богу и ближним в души наша всели, да тобою наставляеми единеми усты и единем сердцем воспоим и прославим Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.