Житія святих,  Травень

Священномученик Єразм, єпископ Формійський (Кампанійський)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 4-й день

Святий Єразм з юних років старанно служив Господу. У зрілі роки він був зведений у сан єпископа міста Формії (Італія). Під час гоніння на християн імператорів Діоклітіана (284–305) і Максиміана (284–305) святий Єразм покинув свою єпархію і пішов у Ліванські гори, де переховувався сім років. Одного разу зʼявився йому Ангел і сказав: «Єразме! ніхто не переможе ворогів, якщо спатиме. Іди ж до міста свого, мужньо подвизайся — і переможеш ворогів».

Дослухаючись до голосу Ангела, святий Єразм вийшов зі свого усамітнення. Першими, хто запитав його про віру, були воїни, які йшли йому назустріч. Святий Єразм сповідав себе християнином. Його привели на суд в Антіохію до імператора Діоклітіана, перед яким святий безстрашно сповідував віру в Христа і зухвало викрив імператора в його нечесті. Святий Єразм був підданий жорстоким тортурам, але залишився непохитним. Після катувань святий був окутий залізними ланцюгами і кинутий до вʼязниці, звідки його чудесним чином вивів Ангел, сказавши: «Іди за мною, я відведу тебе до Італії. Багато людей і там ти приведеш до спасіння». У місті Лікії святий Єразм сміливо проповідував народу про Христа і воскресив сина однієї знатної людини. Після цього дива в Лікії охрестилося 10 000 осіб.

Імператор Західної половини Римської імперії Максиміан Геркул наказав схопити святого і привести його на суд. Перед цим імператором святий Єразм також сміливо сповідав свою віру. Його били і погрожували розпʼяттям, якщо він не зречеться Христа. Потім змусили йти до ідольського капища, але під час входу святого всі ідоли, що перебували там, впали й розбилися, а із капища вийшов вогонь і попалив багатьох язичників. Залишившись на волі, святий Єразм хрестив безліч народу, а потім пішов до міста Сирмій, де його знову схопили і піддали мукам. Святого посадили в розпечену піч, але він залишився живим і неушкодженим. Це диво так вразило присутніх, що імператор, боячись народного обурення, пішов до свого палацу. Ангел звільнив святого Єразма від кайданів і привів його до міста Формії, тобто до його єпископії, де святий хрестив безліч народу. Там святий і помер 303 року. Християни з честю поховали останки святого священномученика.

Знайшли помилку