Житія святих,  Листопад

Священномученик Яков Соколов

Місяця листопада на 22-й день

Священномученик Яків Іванович Соколов народився 1874 року в селі Тимонове Дмитровського повіту Московської губернії в сім’ї псаломщика. З 1893 року служив псаломщиком у Введенській церкві погосту Чорна Грязь. У 1914 році був висвячений на диякона, а в 1921 році – на священика до тієї ж церкви.

У 1930 році за невиконання завдання з хлібозаготівель отець Яків був заарештований і засуджений до 5 років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Однак йому вдалося довести свою невинуватість, і після 11 місяців ув’язнення він був звільнений.

У листопаді 1937 року отця Якова знову заарештували й ув’язнили в Таганській в’язниці в Москві. Лжесвідки показали, що до нього додому приходять віряни з інших парафій (водночас вікна будинку зачиняються віконницями) і що він висловлював ворожі погляди щодо радянської влади.

На допиті отець Яків не визнав себе винним в антирадянській діяльності і пояснив, що до нього додому приходили півчі для репетицій, але прізвищ їхніх він не знає.

Трійка НКВС засудила мученика до вищої міри покарання. 4 грудня 1937 року священик Яків Соколов був розстріляний. Похований у безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.