Житія святих,  Листопад

Священномученик Яков Передерій, пресвітер

Місяця листопада на 19-й день

Яків Андрійович Передій (Передерій) народився 23 жовтня 1871 року в селі Млини Гадяцького повіту Полтавської губернії. Незважаючи на те, що Яків Андрійович здобув тільки початкову освіту, він пройшов випробування як кандидат у священицький сан і був висвячений на ієрея. У 1934 році отець Яків возведений у протоієреї. Служив у церкві села Вельбівка Гідяцького району Харківської області.

28 серпня 1936 року протоієрея Якова заарештовують за звинуваченням в участі в “контрреволюційній групі церковників”, а 27 березня 1937 року засуджують особливою нарадою при НКВС СРСР до 5 років заслання в Казахстан.

На засланні отець Яків працював сторожем Дорбуду в с. Бородулиха Бель-Агачського району Східно-Казахстанської області. 21 листопада священика заарештували за звинуваченням в “антирадянській агітації проти колгоспного ладу”. Спочатку його помістили в камеру попереднього ув’язнення Бєль-Агачського райвідділу НКВС, а потім перевели в Семипалатинську в’язницю. Винним отець Яків себе не визнав, але 27 листопада Особливою трійкою УНКВС у Східно-Казахстанській області засуджений до розстрілу. Священномученик був похований у безвісній могилі.

Ім’я протоієрея Якова занесено до Собору новомучеників і сповідників Руських визначенням Священного Синоду від 27 грудня 2000 року.