...
Житія святих,  Травень

Священномученик Василій Колосов пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 9-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Василій народився 1891 року в селі Спас-Дощатий Зарайського повіту Рязанської губернії в родині священника Олексія Колосова. Закінчивши в 1915 році Рязанську духовну семінарію, Василій Олексійович до 1927 року служив псаломщиком у Введенському храмі в селі Підлісна Слобода Луховицького району Московської області, а в 1927 році він був висвячений на священника до цього храму. Перший час свого служіння він часто говорив у храмі проповіді, але незабаром до нього почали доходити відомості, що деякі його проповіді тлумачаться як антирадянські, і він замовк.

У Підлісній Слободі було всього триста будинків, але оскільки в селі розміщувалася сільрада, тут мешкало чимало комуністичних активістів і войовничих безбожників, готових перетлумачити будь-яке слово священника; для них він, унаслідок свого церковного служіння, був не лише релігійним, а й політичним ворогом.

У грудні 1929 року співробітники ОДПУ заарештували кількох селян із Підлісної Слободи, висунувши їм обвинувачення в агітації, спрямованій проти створення колгоспів. Почавши пограбування селянських господарств, місцева влада зажадала сплати податку і зі священника, оцінивши його річний дохід у 800 рублів, і отець Василій, хоча й з великими труднощами, виплатив 300 рублів, які від нього вимагали. Тоді працівники сільради перерахували суму доходу і заявили, що священник отримує за рік 1 800 рублів, і зажадали сплати додаткових 300 рублів. Оскільки у священника такої суми не було, 27 січня 1930 року сільрада реквізувала частину його майна, але цього не вистачило на покриття боргу.

30 січня 1930 року голова місцевої сільради дав свідчення проти заарештованих селян і ще не заарештованого священника. Він заявив, що священник систематично проводить антирадянську агітацію, стверджуючи, що радянська влада, забираючи землю у селян, які самостійно ведуть господарство, незабаром їх усіх залишить без землі, а колгоспникам це нічого, окрім закабалення і розорення, не дасть. У колгоспах буде панщина і кріпосне право, але скоро прийде кінець цьому знущанню.

Того ж дня отець Василій був заарештований і допитаний. Він свідчив: «Щиросердно зізнаюся, що в бесіді з громадянами висловлював своє невдоволення тягарем податків на духовенство і церкву. Що ж стосується радгоспу і колгоспу, то я про це нічого не говорив».

Після допиту отця Василія перевезли до коломенської в’язниці і його справу приєднали до справи раніше заарештованих селян. Того ж дня священнику і селянам оголосили, що слідство у їхній справі завершено, але якщо вони бажають, то можуть дати додаткові свідчення. Отець Василій заявив, що визнає тільки те, що справді говорив про тяжкість податків, а в іншому себе винним не вважає.

3 березня 1930 року Колегія ОДПУ засудила отця Василія до п’яти років ув’язнення в концтаборі. До різних строків ув’язнення та заслання було засуджено й дев’ятьох селян, а сім’ї всіх засуджених було заслано до Північного краю з конфіскацією майна. Але з цим уже категорично були не згодні самі засуджені, і 29 квітня вони скерували із в’язниці заяву до прокуратури, в якій писали: «Окремі члени наших родин за ухвалою Колегії ОДПУ заслані на різні строки до Північного краю. До них застосовували статтю 58-10, яка зобов’язує вважати, що їм ставлять у провину агітацію проти радгоспного і колгоспного будівництва. Нам зовсім невідомі причини порушеного питання, але ми знаємо, що всю провину побудовано на одному із протоколів загальних зборів, де йшлося про політичну неблагонадійність наших родичів, яких одразу ж огульно визнали куркулями. Ми твердо заявляємо, що наші родичі стали простими цапами-відбувайлами, тому що історія, яка трапилася з ними, трапилася в розпал розкуркулення, і через заздрість окремих громадян до нашого не куркульського майна. Вище названа “політична неблагонадійність” була прийнята на зборах без позитивного голосування, і зазначена цифра протоколу, який був, — присутні 185 — не відповідала дійсності. Протокол на зборах не зачитувався, і його читання ніхто не вимагав, бо була смуга деякого затиску. Коли громадянам нашого селища стало відомо про результати — висилку наших родичів, то на всіх чергових зборах говорили про помилку і перегляд, у смислі виправлення колишньої характеристики. У результаті з’явилися два зібрання, які говорили протилежне і на користь наших рідних… Думка суспільства на користь наших висланих родичів ґрунтується не на жалості, а вона з’явилася як результат усвідомлення грубої помилки, вчиненої під час стихійного розкуркулення винного і правого… на підставі вище викладеного просимо повернути наших родичів… У наших родинах є червоноармійці, які билися з дійсними ворогами радянської влади, і робітники, інваліди та багато дітвори…»

13 серпня 1930 року рішення ОДПУ про висилку родин було скасовано, вони залишилися на місці, а засуджених відправили до концтаборів.

У 1934 році отець Василій повернувся із ув’язнення додому і був направлений до Преображенського храму в селі Струпна Зарайського району, де прослужив до початку нових гонінь на Церкву. Отець Василій був заарештований 27 вересня 1937 року і ув’язнений в одній із в’язниць Коломенського району. Наступного дня слідчий допитав священника.

Після допиту священника було викликано лжесвідків, які підписали відповідні свідчення, і 3 жовтня слідство було закінчено. 13 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила отця Василія до десяти років ув’язнення, і його направили в Байкало-Амурський виправно-трудовий табір. У 1939 році отця Василія перевели до табору в Свердловській області, який став місцем його останніх страждань. Священник Василій Колосов помер в ув’язненні 22 травня 1939 року і був похований у безвісній могилі.