Житія святих,  Листопад

Священномученик Василь Соколов

Місяця листопада на 27-й день

Священномученик Василь Михайлович Соколов народився 1872 року в селі Любаново Московської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчив Віфанську духовну семінарію. Був висвячений на ієрея до церкви Усікновення глави Іоанна Предтечі в селі Афінеево Верейського повіту Московської губернії. У 1924 році був удостоєний сану протоієрея.

На початку 1932 року на отця Василя надійшов донос, у якому йшлося про те, що він веде систематичну антирадянську агітацію та антиколгоспну діяльність. Один із жителів села Афінеєве на допиті підтвердив своїми свідченнями зміст цього доносу. Отця Василя заарештували й ув’язнили в місті Наро-Фомінську. На допиті священик заперечував свою провину. Незважаючи на це, його засудили до 3 років заслання до Казахстану з конфіскацією майна.

Повернувшись із заслання 1934 року, отець Василь став служити в церкві апостола і євангеліста Іоанна Богослова в селі Кам’янки Волоколамського району. У 1937 році священноначалля нагородило протоієрея Василія правом носіння митри.

27 листопада 1937 року отець Василь був знову заарештований владою. Його, як і раніше, звинувачували в антирадянській діяльності, у тому, що він нібито “обробляв” колгоспників у церковному дусі й тим самим заважав роботі колгоспу. Усі звинувачення отець Василь категорично заперечував.

Разом з отцем Василем заарештували за звинуваченням у контрреволюційній діяльності заштатного священика Миколу Виноградова, який іноді служив у кам’янській церкві. На допиті він обмовив отця Василя, охарактеризувавши його як контрреволюціонера, який ненавидить радянську владу. 5 грудня 1937 року трійкою НКВС протоієрея Василя Соколова було засуджено до розстрілу, а священика Миколу Виноградова – до десяти років ув’язнення. Священномученика Василя розстріляно 10 грудня 1937 року, його поховано в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.