Житія святих,  Жовтень

Священномученик Сергій Казанський, протодіакон

Місяця жовтня на 21-й день

Священномученик Сергій народився 23 вересня 1879 року в селі Іванівському Ярославській губернії у сім’ї священника Олексія Казанського. Закінчив два курси Ярославського духовного училища, але не побажавши служити на церковній ниві, поїхав до Санкт-Петербурга, закінчив військове училище і отримав звання офіцера. Маючи чудові співочі дані, він отримав запрошення до імператорської капели. Тут він був представлений імператорській сім’ї, яка іноді запрошувала його до Лівадії. Мабуть, у цей час він був висвячений у сан диякона і зведений у сан протодіакона, в якому прослужив до своєї мученицької кончини.
У 1932 році протодіакон Сергій був заарештований і засуджений до п’яти років заслання і так, висланий з меж Санкт-Петербурзької єпархії, опинився в місті Ржеве Тверської області. У липні 1937 року він переїхав до Торжок і тут служив у Миколо-Пустинському храмі.
17 серпня помічник уповноваженого районного відділення Управління Державної Безпеки викликав свого штатного інформатора, людину, хоч і не обізнану ні в чому, проте готову підписати все, що буде підказано уповноваженим.
21 серпня протодіакон Сергій був заарештований і ув’язнений до Тверської в’язниці. Відразу після його арешту було опитано «чергових» свідків, які показали все, що слідчий вважав за потрібне. Говорили про близькість батька протодіякона до царської родини, про те, що він співав до революції в Анічковому палаці, що хвалив життя за царя, говорив, що за радянської влади життя стало важким, що народ при цій владі замучився, що мужика змушують працювати день і ніч, а все зароблене у нього відбирають, що Церкви не дають спокою, обкладаючи храми величезними податками тощо. Наступного дня після всіх цих «показань» слідчий викликав на допит о. Сергія.
1 листопада Трійка НКВС засудила Сергія протодіакона до розстрілу. Його розстріляли 3 листопада 1937 року.
Зарахований до святих Новомучеників і Сповідників Руських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.