Житія святих,  Листопад

Священномученик Сатурнін, перший єпископ Тулузький

Місяця листопада на 29-й день

Священномученик Сатурнін (III ст.), Перший єпископ Тулузький, був греком за походженням і дворянином за народженням. Святий Сатурнін один із семи святих місіонерів, посланих Римом для освіти Галлії за часів правління Декія (249–251). Коли місіонери дісталися Арля, Сатурнін вирушив в області Лангедока і Гасконі (південний захід Франції) аж до кордонів з Іспанією. Після великих успіхів він зіштовхнувся із черствістю язичників у Каркасонні, де його заарештували. Звільнений за втручанням Ангела, він продовжив свою місію в місті Тулузі, де він знайшов душі, більш відкриті для пошуку істини, і заснував там Церкву. Він зцілював хворих та прокажених хресним знаменням і надихав слухачів своєю проповіддю.

Залишивши наступником Папуля, Сатурнін вирушив до Іспанії і привів до віри міста Памплону та Толедо. Після повернення в Тулузу після мученицької кончини Папуля, святитель Сатурнін настільки засяяв милістю Божою, що біси залишили язичницьке капище і ідоли припинили “обслуговувати” своїх жерців і залишалися німими, незважаючи на молитви язичників і жертви. Язичники були дуже засмучені. Вони готувалися принести бика на жертву на Капітолії, коли прийшов Сатурнін, вирушаючи на службу Божу. У натовпі його хтось дізнався і вигукнув: «От ворог нашої релігії, прапороносець нової секти, той, хто вчить руйнувати наші храми, той, хто засуджує наших богів, називаючи їх демонами. Саме він своєю присутністю заважає нам отримувати наші звичні відповіді. Давайте мститимемося за образи, які він завдає нам і нашим богам. Змусимо його принести жертви, щоб заспокоїти богів, або померти, щоб, принаймні, його смерть була для них приємна!» У той час, як супутники святителя втекли, Сатурнін, зберігаючи спокій, відповів: «Я знаю тільки одного справжнього Бога. Як Ви хочете, щоб я боявся ваших уявних богів, тоді як, за вашими словами, саме вони лякаються мене?» Ці слова єпископа привели натовп у шаленство. Схопивши Сатурніна, його прив’язали за ноги мотузкою до дикого бика, який, підганяючи уколами пік, кинувся люто геть із храму. На перших же щаблях голова святого мученика розбилась. Потім тварина, продовживши свій біг вулицями міста, перетворила на ганчірки його тіло, тягнучи його доти, доки мотузка не розірвалася. Там пізніше була споруджена церква на честь священномученика Сатурніна.

Незважаючи на небезпеку, дві бідні християнські жінки невдовзі прийшли на місце, поклали тіло священномученика в дерев’яну труну і поховали його недалеко. Могила Апостола Тулузи, що відвідувалася протягом століть численними паломниками, була знаменита чудесами, що відбувалися на ній.