Священномученик Парфеній (Брянських), Ананьївський, єпископ p1b1rd3v4i1p4br4grj0skb4a3
Житія святих,  Листопад

Священномученик Парфеній (Брянських), Ананьївський, єпископ

Місяця листопада на 9-й день

Священномученик Парфеній (в миру Петро Арсенович Брянських), єпископ Ананьєвський, народився 1881 року в сім’ї спадкового почесного громадянина Іркутська. Після закінчення Духовної Академії Петро Арсенович поїхав до Німеччини, щоб продовжити освіту. У 1911 році він прийняв чернечий постриг і висвячення у священство, і дуже скоро був нагороджений саном архімандрита. До революційного перевороту 1917 року отець Парфеній ніс служіння викладача Духовних навчальних закладів у місті Житомирі.
Після революції архімандрит Парфеній переїхав до Херсона, де оселився в архієрейському будинку при єпископі Прокопії (Титові) та виконував обов’язки його секретаря. У 1921 році, під час відкритих репресій проти Церкви, отець Парфеній був зведений в сан єпископа. Ставши вікарієм Одеської єпархії, спочатку був єпископом Новомиргородським, а потім Ананьєвським. Владика відкрито і прямо виступав проти оновленців.
Вже наприкінці 1921 року його заарештували. За півроку його звільнили, і він виїхав до Києва. Тут у 1922 році його знову затримали влада, і після звільнення відразу ж поїхав до Москви, де жив у Даниловому монастирі без права виїзду. 1925 року єпископа Парфенія заарештували у справі митрополита Петра (Полянського). У звинуваченні було написано, що він “ставив собі завдання завдати шкоди диктатурі пролетаріату”. Під час слідства владиці Парфенію було звинувачено, що він був членом так званого “Данілівського синоду”. У Даниловому монастирі проживали кілька архієреїв, які за умов гнаної церкви, після смерті 1925 року патріарха Тихона, могли скласти Синод, який обрав нового предстоятеля Російської Церкви. Єпископів Амвросія (Полянського) і Парфенія (Брянських) звинуватили в тому, що вони найбільше впливали на інших архієреїв, і, зокрема, що вони вирішили захищати емігрантську частину Російської Церкви, заперечуючи за нею антирадянську діяльність. Єпископа Парфенія засудили до 3 років посилання на Комі-Зирянський край.
1928 року владика Парфеній повернувся до Москви, жив при Даниловому монастирі без права виїзду. Новий арешт був за рік. Звинувачення: опір закриття однієї із церков Данилівського монастиря. Владику засудили на 3 роки заслання. Дорогою з Бутирської в’язниці до міста Уїла в Киргизії єпископа Парфенія було побито і лежало в Самарській тюремній лікарні. З заслання владику звільнили 1933 року. Якийсь час після звільнення він не міг знайти місце проживання, йому відмовили в отриманні паспорта, і він не міг отримати реєстрацію. Владиці вдалося дізнатися місце проживання своєї матері, і в 1934 він виїхав до неї в місто Кімри в Тверській області. Тут того ж року єпископа Парфенія заарештували за звинуваченням у антирадянській агітації (він “влаштовував на своїй квартирі таємні богослужіння”). Владику засудили до 5 років заслання до Північного краю. У 1937 році на засланні в Архангельську священномученик єпископ Парфеній (Брянських) 4 серпня був заарештований і розстріляний 22 листопада того ж року.