Житія святих,  Листопад

Священномученик Олексій Бенеманський

Місяця листопада на 22-й день

Священномученик Олексій Костянтинович Бенеманський народився 1881 року в Тверській губернії в сім’ї сільського священика. Закінчив Тверську духовну семінарію, був висвячений у сан священика 1904 року. Служив у Тверському Христорождественському жіночому монастирі, викладав Закон Божий. Після закриття монастиря служив у храмі ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість”. Під час Громадянської війни 1920 року був заарештований і мобілізований на тилові роботи.

Після Громадянської війни отець Олексій став найближчим помічником єпископа Тверського Петра (Звєрєва), багато проповідував, роз’яснюючи згубність обновленства для Церкви. У зв’язку з цим у листопаді 1922 року його вислали до Туркестану на 2 роки. На засланні служити в храмі йому було заборонено. Щоб якось існувати, отець Олексій влаштувався на державну службу.

З листопада 1926 року отець Олексій повернувся до Твері і служив у тому ж храмі, був возведений у сан протоієрея. Весь цей час священик продовжував боротьбу з обновленцями, які невпинно скаржилися на нього владі, намагаючись відібрати храм.

У 1929 році народний суд порушив проти отця Олексія справу за звинуваченням у приховуванні від опису церковних цінностей. Багато парафіян прийшли на суд, щоб підтримати батюшку. Отця Олексія засудили до 3 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна на 200 рублів. Термін позбавлення волі замінили примусовими роботами.

У березні 1932 року протоієрея Олексія і ще кількох священиків заарештували за звинуваченням в антирадянській діяльності та створенні контрреволюційної організації. Усіх їх вислали на 3 роки до Казахстану. Йшли етапним порядком, тобто проходячи через усі тюрми Росії південного напрямку. Це було особливого роду покарання, важче за відбування терміну, і не всі його переживали.

У 1935 році отець Алексій повернувся до Твері (тоді місто Калінін) і возз’єднався з родиною. Влада не дозволила йому служити в храмі, і він змушений був вийти за штат.

Восени 1937 року батюшка востаннє був заарештований за “участь у контрреволюційній фашистсько-монархічній організації, очолюваній Тверським архієпископом Тадеєм (Успенським)”, і був засуджений до розстрілу. Протоієрея Олексія Бенеманського розстріляли 4 грудня 1937 року в Твері. Місце його поховання невідоме.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.

Знайшли помилку