Житія святих,  Жовтень

Священномученик Олександр Гривський, пресвітер

Місяця жовтня на 11-й день

Священномученик Олександр Семенович Гривський народився 1874 року на цвинтарі Болчино Порховського повіту Псковської губернії в сім’ї священика. Рід Гривських був відомий у губернії своєю освіченістю, спрямованістю до духовного життя, служінням ближнім. Крім Олександра, в сім’ї було ще двоє синів, усі троє стали священиками і мучениками за Христа, двоє прославлені в лику святих новомучеників і сповідників Руських.

Олександр закінчив Псковську духовну семінарію і 1907 року був висвячений на ієрея.

Близько 1908 року отця Олександра перевели настоятелем до Богоявленського храму цвинтаря Подокління Порховського повіту, недалеко від Некандрової пустелі, куди до мощей великого молитовника Псковської землі Никандра-пустельникожителя приходила величезна кількість богомольців. Отець Олександр приймав прочан, годував їх, надавав дах у своєму будинку. У батюшки своїх дітей не було, і він весь віддавався пастирському служінню на своїй великій парафії. До Подоклинської парафії належало 9 каплиць. Проведення в них богослужінь і турбота про їхній благоустрій також було обов’язком священика. Крім цього, отець Олександр викладав Закон Божий у кількох школах, був членом Правління Порховського духовного училища. Рівень народного благочестя був вельми високий у цій глибинці.

Восени 1918 року священика заарештували за сміливі, зухвалі проповіді на захист віри. Його звинуватили в “приналежності до контрреволюційного напряму і погромних проповідей у церкві”. Під час арешту його жорстоко побили й ув’язнили в Порховській в’язниці. Отця Олександра засудили до розстрілу. Розстріляно священика Олександра Гривського 24 жовтня 1918 року в “Пісках” під Порховом і поховано в безвісній могилі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 30 липня 2003 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.