Житія святих,  Листопад

Священномученик Миколай Щербаков, пресвітер

Місяця листопада на 15-й день

Микола Павлович Щербаков народився 24 липня 1876 року в селі Лабази Бузулуцького повіту Самарської губернії у сім’ї священика. Після закінчення Самарської духовної академії та одруження він прийняв сан і був відправлений служити в місто Чапаєвськ Самарської області. 1932 року отця Миколу заарештовують. Для дотримання зовнішньої законності треба було висунути якесь звинувачення, тому священика оголошують спекулянтом та намагаються притягнути до кримінальної відповідальності. З тим, що це звинувачення безглуздо, не змогло не погодитись на той момент навіть ОГПУ, і через 8 днів отця Миколу відпускають.
Ще 3 роки отець Миколай Щербаков служить настоятелем у своєму храмі в Чапаєвську. Наступний арешт відбувся 29 березня 1935 року. «Спекулянту», що не відбувся, тепер приписуються «керівництво контрреволюційною групою, пропаганда повалення соввлади і розмови про необхідність вбивства Сталіна». У цей час ніхто вже не дбав про те, щоб звинувачення виглядало правдоподібним. Було винесено вирок: 5 років заслання до Казахстану. Отець Миколай відбував заслання у місті Семипалатинську, де працював рахівником.
23 листопада 1937 року священика заарештовано на засланні. На допиті на вимогу слідчого – зізнатися у проведенні антирадянської агітації – він дав відповідь:
– Ні, цього я не визнаю. Проживаючи в Семипалатинську як засланець, жодної антирадянської агітації я ніколи не вів. Іншого показати нічого не маю. Священикові Миколі було винесено звинувачення, в якому говорилося: “Щербаков, проживаючи в м. Семипалатинську як засланець, займався контрреволюційною діяльністю. Півкував на керівників партії, уряду та радянської влади, поширював провокаційні чутки про конституцію СРСР.

Висловлював явне невдоволення щодо політики цін на промтовари, контрреволюційно тлумачачи їх. Поширював контрреволюційне співчуття до куркульства ” .
25 листопада 1937 року трійкою при УНКВС по Східно-Казахстанській області єрей Микола Щербаков був засуджений до вищої міри покарання – розстрілу. 28 листопада вирок було виконано.

Знайшли помилку