Житія святих,  Травень

Священномученик Миколай Садовський

Місяця травня на 19-й день

Священномученик Миколай народився 30 жовтня 1894 року в селі Водоп’янове Воронезької губернії в сім’ї священика Олександра Садовського. Закінчивши Воронезьку Духовну семінарію, Миколай 1917 року був висвячений на священика і служив у храмі в селі Водоп’яново.
Почалася епоха гонінь на Російську Православну Церкву. Влітку 1935 року голова РІКу запропонував православній громаді зробити ремонт храму, і отець Миколай запросив робітників, які й приступили до ремонту. Через три дні після початку робіт до церкви увірвався розлючений начальник місцевого НКВС і прогнав робітників. Отець Миколай змушений був іти до начальника РІКу і просити, щоб він послав комісію для складання офіційного документа про необхідність проведення ремонтних робіт і щоб у цій комісії був і представник від РІКу. 16 червня до храму з’явилися члени комісії з трьох осіб, але серед них не було представника РІКу, і священик їм заявив, що не визнає цієї комісії, і в серцях вилаяв голову РІКу.
25 липня 1935 року отця Миколая заарештували й ув’язнили в липецькій в’язниці. Крім епізоду з комісією, йому пригадали під час слідства й те, що 8 квітня 1935 року він зайшов до жителя села, в якого в цей час перебував командир Червоної армії, що запитав священика, чи є Бог. Отець Миколай відповів, що Бог є; той став сперечатися, і розмова перейшла на сучасне становище Церкви, і священик почав перераховувати несправедливості, що їх чинить радянська влада, про що командир згодом доніс у НКВС.
Матеріали справи передали на розгляд Спеціальної Колегії Воронезького обласного суду, і отця Миколая перевели з липецької в’язниці до воронезької; 23 жовтня 1935 року відбулося закрите засідання суду. Суд засудив священика до восьми років тюремного ув’язнення. Перший час він утримувався у воронезькій в’язниці, а потім його заслали до виправно-трудового табору в Хабаровський край.