...
Священномученик Миколай Архангельський, пресвітер 63a6f300b2c39674154515
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Миколай Архангельський, пресвітер

Місяця жовтня на 23-й день

Священномученик Миколай народився 7 листопада 1878 року в місті Вереї Московської губернії в сім’ї священника Олександра Миколайовича Архангельського. У 1893 році Микола Олександрович закінчив Перервинське Духовне училище, у 1899 році – Московську Духовну семінарію і був призначений учителем у церковнопарафіяльну школу.

У 1915 році Миколу Олександровича було висвячено на священника до Олександро-Невської церкви Аббакумової пустелі Верейського повіту Московської губернії. У 1918 році призначений до храму в село Костянтинове Бронницького повіту. Потім у зв’язку із закриттям храмів служив у різних храмах Московської єпархії.

У січні 1930 року влада заарештувала священника за звинуваченням у контрреволюційній діяльності, але через недоведеність обвинувачення через місяць звільнила.

У 1931 році отець Миколай був зведений у сан протоієрея. У 1934 році призначений у Троїцький храм цвинтаря Чижи Павлово-Посадського району.

6 жовтня 1937 року протоієрея Миколая заарештували й ув’язнили в місті Ногінську.

– Слідство має дані, які викривають вас у тому, що ви вели систематичну антирадянську агітацію. Винним себе в цьому визнаєте? – запитав слідчий.

– Антирадянською агітацією не займався. Винним себе в цьому не визнаю, – відповів священник.

– З приводу обкладання вас податками ви в розмовах скаржилися, що радянська влада зовсім хоче вас розорити, і висловлювали думку, що скоро радянській владі буде кінець… Підтверджуєте ви ці розмови? – запитав слідчий.

– З приводу оподаткування я розмову мав, але в цій розмові сказав, що податок мені виплатити важко. З ким я вів цю розмову, не пам’ятаю. Але що я в розмові висловлював думку про швидке падіння радянської влади, це я заперечую і винним себе в цьому не визнаю.

На цьому допит було закінчено, і справу було передано на рішення трійки НКВС. 3 листопада 1937 року трійка засудила отця Миколая до розстрілу. Протоієрея Миколу Архангельського було розстріляно 5 листопада 1937 року, його поховали в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.