Священномученик Михайло Виноградов, пресвітер p1dq3rbhgu1cp2ssj1nqi3d49223
Житія святих,  Травень

Священномученик Михайло Виноградов, пресвітер

Місяця травня на 18-й день

Священномученик Михаїл народився 6 травня 1873 року в селі Стара Ситня Білопесоцької волості Серпуховського повіту Московської губернії в сім’ї священика Миколи Івановича Виноградова. 1887 року Михайло закінчив Донське училище, 1895-го – Московську Духовну семінарію. З 1896-го до 1902 року він був учителем у двокласній церковнопарафіяльній школі при Вознесенській Давидовій пустелі в Серпуховському повіті; з 1902-го до 1906 року служив псаломщиком у Єлисаветинській церкві на Дорогомилівському кладовищі в Москві. 1906 року Михаїла Миколайовича висвятили на священика до Троїце-Одигітрієвської Зосимової пустелі у Верейському повіті Московської губернії, з 1911 року він був закономірним учителем в Архангельській земській школі, яка розташовувалася неподалік від монастиря.
У 1930 році отець Михаїл був переведений служити в село Лисинцеве Наро-Фомінського району в Знам’янську церкву, при якій жили троє сестер із Зосимової пустелі.
22 травня 1931 року було заарештовано отця Михаїла і п’ятьох сестер Зосимової пустелі, які жили в селі Лисинцеве і в сусідньому селі Лукине. Того ж дня було допитано свідків – колишнього голову сільради та голову колгоспу в Лисинцевому, які засвідчили: “Виноградов, бажаючи привернути до церкви більше народу, спільно з черницями вичистив у церкві все до яскравого блиску та зорганізував із черниць та вірян добрий хор, завдяки чому кількість вірян, які ходили до церкви, збільшилась, і після церковних богослужінь серед селян сіл Лукине та Лисинцеве помітно створювався антиколгоспний настрій. Завдяки систематичній антиколгоспній агітації… Виноградова і черниць, дотепер село Лисинцеве колективізовано тільки на 85%, а в Лукиному досі не може зорганізуватися колгосп”. “Священик, за словами вірян, часто читав у церкві проповіді, від яких віряни в церкві часто плакали, які проповіді він читав, я не знаю, але тільки знаю, що після богослужінь антиколгоспний настрій серед селян-одноосібників посилювався”.
Через день слідчий допитав отця Михайла. “Серед селян я агітації проти радянської влади не вів, також не вів агітації і проти колгоспів, – сказав священик, відповідаючи на запитання слідчого. – Що ж стосується невдоволення проти радянської влади, то таке я висловлював, але тільки в присутності одних черниць. Черниці зі свого боку теж висловлювалися, що, можливо, пошле Бог війну, тоді буде зміна життя”.
Наступного дня йому було пред’явлено обвинувачення в тому, що він “систематично вів антирадянську агітацію, спрямовану на зрив заходів, що проводилися радянською владою в селі”. 25 травня 1931 року трійка при ПП ОДПУ Московської області засудила священика до заслання до Казахстану на п’ять років, і його відправили в Алма-Ату. Священик Михайло Виноградов помер на засланні 31 травня 1932 року і був похований у безвісній могилі.