...
Священномученик Кипріан, мучениця Іустина і мученик Феоктист 63ecdedbb226d974087734
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Кипріан, мучениця Іустина і мученик Феоктист

Місяця жовтня на 2-й день

У 3 столітті за царювання римського імператора Декія жив в Антіохії язичницький мудрець, знаменитий волхв Кипріан. Він умилостивив жертвами самого князя темряви, віддав йому у владу всього себе, і той дав йому в служіння полк бісів і обіцяв поставити князем після виходу з тіла. Багато хто звертався до нього у своїх потребах, і він допомагав їм бісівською силою. Звернувся до нього одного разу юнак на ім’я Аглаїд, син багатих і знатних батьків. Одного разу побачив він дівчину Іустину і був вражений її красою, і став відтоді шукати її прихильності й любові, вона ж відповідала йому відмовою: “Наречений мій – Христос; Йому я служу і заради Нього зберігаю мою чистоту”.

Озброївшись таємними знаннями і закликавши на допомогу нечистих духів, Кипріан тричі посилав їх спокусити Іустину. Вони навіювали їй погані думки, розпалювали в ній тілесну пристрасть, спокушали улесливими й лукавими промовами, але Іустина перемагала їх постом, молитвою і хресним знаменням. Осоромлені й залякані хрестом Господнім, вони втекли з ганьбою. Розлютився тоді Кипріан і став мстити Іустині за свою ганьбу. Він наслав мор і виразки на дім Іустини і на все місто, як колись диявол на праведного Іова. Вона ж старанно молилася, і бісівська мана припинилася. Після такої зміни люди стали прославляти Христа, а Кипріан, прозрівши, зрікся справ диявола, висповідав усе місцевому єпископу Анфиму, віддав йому на спалення всі свої книги й благав здійснити над ним Святе Хрещення.

Він цілком змінив своє життя, через сім днів після хрещення його поставили на читця, через двадцять днів – на іподиякона, через тридцять – на диякона, а через рік висвятили на ієрея. Незабаром він був поставлений єпископом і в цьому сані проводив таке святе життя, що зрівнявся з багатьма великими святими.

Під час гонінь на християн за часів імператора Діоклетіана Кипріяна та Іустину оббрехали, посадили до в’язниці, потім веліли повісити святого і стругати йому тіло, а Іустині – бити по вустах і очах. Після цього їх кинули в казан, але киплячий казан не заподіяв їм жодної шкоди. Зрештою їх засудили на усічення мечем.

Бачачи невинну смерть мучеників, воїн Феоктист оголосив себе християнином і був страчений разом із ними.

Священномученика Кипріана, святу мученицю Іустину і святого мученика Феоктиста вбили в Нікомідії 304 року.

Мощі святих перебувають на Кіпрі, в селі Меніко (20 км від Нікосії), у храмі, присвяченому святим. З 13 століття (з 1268 року), після падіння Антіохії, мощі були переправлені на Кіпр і сховані в маленькій каплиці.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Киприану и мученице Иустине, глас 4

И нра́вом прича́стник,/ и престо́лом наме́стник апо́столом быв,/ дея́ние обре́л еси́, Богодухнове́нне,/ в виде́ния восхо́д:/ сего́ ра́ди, сло́во и́стины исправля́я,/ и ве́ры ра́ди пострада́л еси́ да́же до кро́ве,/ священному́чениче Киприа́не,/ моли́ Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак священномученику Киприану и мученице Иустине, глас 1

От худо́жества волше́бнаго обрати́вся, Богому́дре,/ к позна́нию Боже́ственному,/ показа́лся еси́ ми́ру врач мудре́йший,/ исцеле́ния да́руя че́ствующим тя, Киприа́не со Иусти́ною:/ с не́юже моли́ся Человеколю́бцу Влады́це// спасти́ ду́ши на́ша.

Тропaрь, глaсъ д7:

И# нрaвwмъ причaстникъ, и3 пrт0лwмъ намёстникъ, ґп0столwмъ бhвъ, дэsніе њбрёлъ є3си2, бGодохновeнне въ видёніz восх0дъ: сегw2 рaди сл0во и4стины и3справлsz, и3 вёры рaди пострадaлъ є3си2 дaже до кр0ве, сщ7енномч7ниче кmпріaне, моли2 хrтA бGа, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ №.
Под0бенъ: Ли1къ ѓгGльскій:

T худ0жества волшeбнагw њбрати1всz, бGомyдре, къ познaнію бжcтвенному, показaлсz є3си2 мjру врaчь мудрёйшій, и3сцэлє1ніz дaруz чествyющымъ тS, кmпріaне со їустjною: съ нeюже моли1сz чlвэколю1бцу вLцэ, сп7сти2 дyшы нaшz.

Ще в розробці